PSE przekazały Caritasowi 400 tys. zł na walkę z pandemią koronawirusa

0
Wdzięczni Medykom

Wsparcie finansowe w wysokości 400 tysięcy zł przekazane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne Caritasowi Polska, w ramach akcji #WdzięczniMedykom, pozwoliło na wyposażenie 14 placówek medycznych w środki ochrony osobistej oraz kolejnych dwóch w respiratory. To kolejna inicjatywa PSE ukierunkowana na pomoc w przeciwdziałaniu COVID-19. W sumie w tym roku PSE przeznaczyły na ten cel blisko 2 mln zł.

„Caritas Polska od początku epidemii w Polsce wspiera medyków w ich walce o zdrowie i życie pacjentów. Dzięki takim partnerom jak Polskie Sieci Elektroenergetyczne możemy docierać z pomocą również do mniejszych placówek w tych regionach, gdzie sytuacja jest dziś wyjątkowo trudna. To pomoc, która ratuje życie i z serca za nią dziękujemy” – mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Na mocy porozumienia Caritas Polska i PSE, podpisanego wiosną, pomoc miała być przekazywana w dwóch etapach. Przyjęto bowiem, że jesień, na którą przewidywano drugą falę pandemii, może być trudnym czasem dla służb medycznych, co znalazło swoje potwierdzenie w rzeczywistości.

W lecie br. – w pierwszym etapie współpracy – pomoc została skierowana do sześciu placówek, z których każda otrzymała pakiet środków ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, fartuchy oraz termometry bezdotykowe) o wartości ponad 24 tys. zł. Pakiety trafiły do: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Puckiego, Szpitala im. F. Ceynowy w Wejherowie, Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. doktora Kazimierza Hoło w Nowym Tomyślu oraz SP ZOZ Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

W ramach drugiego etapu akcji Caritasu i PSE w listopadzie zostało wspartych kolejnych 10 placówek w całym kraju. Caritas Polska przekazał maseczki chirurgiczne, maski FFP2, rękawiczki oraz fartuchy ochronne do: Wojewódzkiego Szpitala im. NMP w Częstochowie, Szpitala Powiatowego Kartuzach, Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, Zespołu Lecznictwa Otwartego w Jaworznie, Domu Pomocy Społecznej im. Św. Rodziny prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu we Wrocławiu oraz Domu Emeryta w Brańszczyku.

Ponadto Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce i Piekarskie Centrum Medyczne w Piekarach Śląskich otrzymały po jednym respiratorze. Druga transza pomocy miała wartość łącznie ponad 250 tys. zł.

„Wsparcie otrzymały instytucje znajdujące się w miejscowościach, gdzie istnieje lub powstaje infrastruktura PSE. Jest to dla nas wyraz odpowiedzialności i solidarności ze społecznościami lokalnymi” – mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

Współpraca z Caritas to niejedyna forma pomocy w walce z COVID-19 zrealizowana przez spółkę w 2020 roku. Darowizny zostały przekazane także do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, z przeznaczeniem na zakup sprzętu medycznego, m.in. respiratorów, pulsoksymetrów, aparatów do leczenia tlenem czy środków ochrony osobistej.

Z kolei Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach przekazano samochód dostawczy typu furgon do przewożenia próbek laboratoryjnych, a Szpital Św. Józefa w Mikołowie otrzymał dofinansowanie na zakup szpitalnego systemu informacyjnego. Dodatkowo ponad 40 samorządów otrzymało od PSE pakiety środków ochrony osobistej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom