Home LifeStyle Recyklerzy w zespole ekspertów ds. gospodarki odpadami w Polsce

Recyklerzy w zespole ekspertów ds. gospodarki odpadami w Polsce

0
Stowarzyszenie „Polski Recykling”/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska, Michała Kurtyki odbyło się w formule zdalnej (14.12.20) pierwsze spotkanie zespołu doradców i ekspertów ds. opracowania systemowych rozwiązań dla gospodarki odpadami w Polsce. Resort wskazał członków zespołu doradczego, na wniosek przedsiębiorców zostali powołani eksperci z organizacji pozarządowych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wyłonienie w styczniu podgrup tematycznych, m.in. w zakresie recyklingu, odpadów komunalnych, wypracowania modelu rozszerzonej odpowiedzialności przedsiębiorców, właściwości gleby czy bazy BDO.

„Naszym celem jest walka z szarą strefą” – zapewnił wiceminister Jacek Ozdoba. „Wyzwaniem dla naszego zespołu doradców i ekspertów są luki inwestycyjne w branży odpadów i recyklingu. Tym bardziej cieszę się, że widzę w zespole ekspertów przedstawiciela recyklerów, prezesa Stowarzyszenia „Polski Recykling”, Szymona Dziaka-Czekana” – podkreślił wiceminister.

Polska gospodarka odpadami potrzebuje recyklingu?

Eksperci są zgodni, że ograniczenie produkcji odpadów i prawidłowy recykling stanowią remedium na rosnący problem zaśmiecenia. „Branża recyklingu pozytywnie ocenia powołanie grupy, oczekujemy dialogu z ministerstwem i współpracy z innymi organizacjami” – ocenił po spotkaniu prezes Stowarzyszenia Polski Recykling, Szymon Dziak-Czekan. „W gospodarce odpadami całymi latami narastały nieprawidłowości, z którymi dziś możemy i powinniśmy walczyć. To zredukuje koszty zagospodarowania odpadów, co wkrótce odczują też obywatele, płacąc mniej za wywóz śmieci” – podkreślił ekspert.

Stowarzyszenie „Polski Recykling” zarekomenduje ministrowi ekspertów z dziedziny recyklingu różnych frakcji odpadów. Co więcej, na podstawie danych z Komendy Głównej Straży Pożarnej recyklerzy opracują ekspertyzę wskazującą problemy związane z pożarami odpadów.

„Wstępne dane z Komendy Głównej Straży Pożarnej pokazują, że pożary występują przede wszystkim na wysypiskach i w nielegalnych magazynach odpadów. To oznacza, że firmy, które nie posiadają instalacji do recyklingu, nielegalnie pozbywają się odpadów” – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”. „Wnioskujemy o zwolnienie z obowiązku zabezpieczenia roszczeń recyklerów, u których przez 24 miesiące nie dochodziło do pożarów. Uważamy, że rozsądne jest zniesienie obowiązku kaucji dla przedsiębiorców dbających o najwyższe standardy przetwarzania odpadów i zasady bezpieczeństwa. Bezpośrednio obniży to koszty recyklingu śmieci, a docelowo ceny za odbiór odpadów od gmin” – posumował Szymon Dziak-Czekan.

Kolejne spotkanie zespołu doradców i ekspertów ds. opracowania systemowych rozwiązań dla gospodarki odpadami w Polsce zaplanowano na styczeń 2021 roku.

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Polski Recykling”

NO COMMENTS

Exit mobile version