Uprawnienia budowlane, czyli jak uzyskać samodzielność w pełnionych funkcjach technicznych

0

Inżynier budownictwa, to zawód zaufania społecznego. Nie trudno zatem zgadnąć, że wymarzony dokument w rękach początkującego inżyniera to, oczywiście, uprawnienia budowlane. Nic dziwnego, stanowi bowiem milowy krok na szachownicy pełnionych dotychczas funkcji. Jest awansem społecznym, zawodowym i finansowym a wielu kierownikom otwiera w przyszłości drzwi do kariery menadżerskiej. Jak zatem wygląda droga do upragnionego numeru na pieczątce? Jeśli nie wiesz, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kto może ubiegać się o nadanie uprawnień?

Uprawnienia budowlane mogą być nadane inżynierom budownictwa, którzy mają za sobą odpowiednio długi okres udokumentowanej praktyki oraz złożyli egzamin pisemny i ustny przed komisją Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa lub Izby Architektów. Są one przyznawane w drodze decyzji administracyjnej i mogą być nieograniczone lub w ograniczonym zakresie.

Okres praktyki, czyli jak długość zależy od „papierów”.

By zdobyć uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi, inżynierowie z dyplomem studiów drugiego stopnia odbywają praktykę półtoraroczną. W przypadku inżynierów po studiach pierwszego stopnia, wymagany okres praktyki wydłuża się do trzech lat. Projektanci oprócz rocznej praktyki w biurze projektowym muszą odbyć także roczna praktykę na budowie. Ograniczony zakres uprawnień wykonawczych może być nadany technikom lub mistrzom, po czteroletniej praktyce. Niezależnie jednak od czasu trwania, musi być ona odpowiednio udokumentowana i potwierdzona przez uprawnionego kierownika budowy lub projektanta. Pamiętać należy, że nie zalicza się do okresu praktyki praca pełniona w nadzorze inwestorskim.

Przygotowania do egzaminu – studiowanie przepisów wcale nie musi być nudne!

Przyswajanie wiedzy z zakresu prawa budowlanego, prawa administracyjnego i innych przepisów wprost lub pośrednio powiązanych z procesem budowlanym to zajęcie nużące i żmudne. W pewnym stopniu pomagają w tym kursy, organizowane przez Izby, ale każdy blok odbywa się tylko raz, co może nie wystarczyć do zapamiętania tak dużej ilości materiału. Znacznie efektywniej jednak wiedza na uprawnienia budowlane może być zdobywana poprzez wykorzystanie programów do aktywnej nauki, które instaluje się na komputerze lub w telefonie. Sprawia to, że użytkownicy mają do dyspozycji bardzo wartościowy materiał edukacyjny w przysłowiowej kieszeni. Bazy danych programu do nauki zawierają pytania, które z prawdopodobieństwem 95% wystąpią na egzaminie a zawartość merytoryczna jest zgodna ze wszystkimi nowelizacjami aktów prawnych. Pozwala to na rozłożenie nauki w czasie i dowolną ilość powtórek, co przekłada się na zwiększenie pewności siebie i zredukowanie poziom stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here