„Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

0
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu

W dobie pandemii, życia online i pracy zdalnej, większość dokonywanych przez nas zakupów, czy podejmowanych aktywności, odbywa się w internecie. Internet daje wiele możliwości, ale niesie też wiele zagrożeń. Choć z pozoru wydaje nam się, że bezpiecznie i z dozą ostrożności podchodzimy do wszelkich działań w sieci, to oszustwa i nadużycia ze strony sprzedających i subskrybentów stają się coraz częstszymi zjawiskami. Zagrożenie przestępczością w cyberprzestrzeni znacząco wzrosło w ostatnich latach. Metody i narzędzia są coraz bardziej wyrafinowane.

„Edukacja finansowa w cyberprzestrzeni” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, finansowany ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jest to odpowiedź na potrzebę edukacji społeczeństwa z zakresu ochrony ich praw podczas aktywności i zakupów online.

Projekt skierowany jest do trzech grup konsumentów w Polsce: młodzieży, osób aktywnych zawodowo oraz seniorów. W ramach projektu odbędą się webinary z prawnikami, powstaną videoblogi, artykuły i prezentacje multimedialne na tematy z zakresu ochrony konsumentów online, tj.:

1. Kradzież tożsamości,

2. Podszywanie się pod zbiórki charytatywne,

3. Nieautoryzowane transakcje internetowe,

4. Zakupy online, oszustwa wobec kupujących,

5. Pułapki na subskrybentów,

6. Oszustwa na platformach społecznościowych.

Pierwszy webinar na temat „Zakupy online, oszustwa wobec kupujących” odbędzie się w dniu 10.12.2020 r., o godz. 20:00 i poprowadzi go r.pr. Dorota Pilarczyk oraz adw. Agata Bicka-Cenzartowicz.

Adwokaci i radcowie prawni przedstawią zagrożenia czyhające na konsumentów oraz możliwe rozwiązania prawne dot. oszustw dokonanych online na konsumentach. Wskażą też instytucje, do których konsumenci mogą zwrócić się o pomoc. Albowiem bardzo ważne jest, aby być świadomym zagrożeń, a przede wszystkim wiedzieć, jak się zabezpieczyć lub jak pomóc w sytuacji kradzieży internetowej.

Webinary będą transmitowane na Facebooku, na fan page Bankowebezprawie.pl oraz udostępniane na stronie www.cyberbezpieczni.bankowebezprawie.pl. W wydarzeniu na Facebooku będzie dostępny harmonogram webinarów oraz informacje o pojawiających się rezultatach działań Stowarzyszenia i prawników.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu to inicjatywa społeczna, która powstała w celu zatrzymania procederu łamania prawa polskiego i europejskiego przez instytucje finansowe działające w Polsce. Działalność Stowarzyszenia obejmuje m.in. edukację społeczną oraz pomoc w indywidualnych przypadkach.

Stowarzyszenie stara się aktywnie współpracować z organami ustawodawczymi w zakresie wzmocnienia pozycji prawnej klientów rynku finansowego. Uczestniczy w pracach Komisji Sejmowych, spotyka się z prezydentem RP i jego ministrami. Wspiera działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło informacji: Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu