Wybieramy ekspres do kawy

0

Dla wielu osób filiżanka świeżo zaparzonej kawy o poranku jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia. Kawa oprócz pięknego zapachu ma szereg właściwości, ale przede wszystkim dodaje nam energii. To sprawia, że każdego dnia na całym świecie miłośnicy kawy wypijają miliony filiżanek tego czarnego napoju. Popularność picia kawy zapoczątkowała powstanie wielu znanych dziś sieci kawiarni, które rok w rok notują miliardowe obroty. Jeśli jednak wolimy pijać kawę w domowym zaciszu rozwiązaniem jest zakup ekspresu ciśnieniowego. W poniższym tekście postaramy się podpowiedzieć na co zwracać uwagę wybierając ekspres do kawy?

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?
Jaki ekspres ciśnieniowy zapewni wygodę obsługi? – Interfejs użytkownika
Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem czy bez?
Ekspres do kawy ze spieniaczem czy bez?
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Pomimo że miłość do kawy znana jest od wielu lat, to dopiero rozwój technologii i powszechna miniaturyzacja domowego AGD pozwoliły stworzyć ekspresy do kawy, które bez trudu mieszczą się w każdej kuchni. Aktualnie amatorzy czarnego napoju mogą wybierać spośród kilku rodzajów urządzeń. Różnią się one zarówno sposobem przyrządzania kawy, rozmiarem, ceną i tym czy są wolnostojące, czy przeznaczone do zabudowy. Przyjrzyjmy się im pokrótce.

Ekspresy przelewowe

Są znane w Polsce od lat. Ich główną zaletą jest łatwość przygotowania kawy i niska cena. Ekspresy przelewowe są bardzo proste w konstrukcji. Składają się ze zbiornika na wodę, pojemnika na mieloną kawę, dzbanka na kawę ze szkła żaroodpornego i płyty grzewczej służącej do podtrzymywania temperatury zaparzonej kawy. Jako filtr do kawy wykorzystuje się papierowe wkładki. Pomimo swoich zalet ekspresy te mają wady. Głównymi są długi czas przygotowania filiżanki kawy – nawet 10 minut. Kawa sporządzona w ten sposób jest również znacznie mocniejsza niż z ekspresów ciśnieniowych przez co niektórym osobom może nie smakować. Poza tym w ekspresie przelewowym nie sporządzimy kawy typu latte lub cappuccino, które mają wielu zwolenników.

Ekspresy kolbowe

Cieszą się bardzo dużą popularnością za sprawą połączenia rozsądnej ceny i bardzo dobrej jakości kawy, którą można w nich przygotować. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie ekspresy kolbowe są używane w znanych sieciach kawiarni. Jak każdy ekspres posiadają jednak swoje wady. W tym przypadku jest nim dość długi proces przyrządzania kawy, który wymaga ponadto pewnej wprawy. Ekspres do kawy kolbowy nie sprawdzi się również w sytuacjach, gdy chcemy szybko podać kilka filiżanek kawy.

Ekspresy kombinowane

Ekspresy te nazywane również „combi” łączą w sobie zalety modeli przelewowych z ciśnieniowymi kolbowymi. Dzięki temu w zależności od potrzeb możemy szybko zaparzyć większą ilość kawy dla gości w części przelewowej, a jeśli mamy ochotę na poranny rytuał parzenia kawy możemy skorzystać z opcji kolbowej. Modele kombinowane są również znacznie bardziej zaawansowane technicznie od ich przelewowych wersji. Na wyposażeniu posiadają często programator, dyszę do spieniania mleka, funkcję samooczyszczania czy ekran LCD, na którym możemy śledzić proces przygotowania naszej kawy.

Ekspresy kapsułkowe i saszetkowe

Oba rodzaje cieszą się sporą popularnością ze względu na szybkość i wygodę przygotowywania kawy. Aby napić się filiżankę małej czarnej wystarczy włożyć do ekspresu kapsułkę lub saszetkę. Nie musimy więc ani mielić ziaren kawy tuż przed jej przygotowaniem, ani kupować ziaren. Nie jest nam potrzebny również młynek. Zaletą tych ekspresów jest atrakcyjna cena i nowoczesny wygląd wsparty żywymi kolorami obudowy. Pomarańcz czy zieleń z pewnością będą się prezentować ciekawie w naszej kuchni.

Jaki ekspres ciśnieniowy zapewni wygodę obsługi? – Interfejs użytkownika

Bez wątpienia taki, który zapewni nam sprawne przygotowanie ulubionej kawy. Pomimo że zasada działania ekspresu do kawy wydaje się dość prosta, bardziej zaawansowane modele wyposażone są w specjalny interfejs, który ułatwia nam cały proces zaparzania. Interfejs to nic innego jak ekran, coraz częściej w wersji dotykowej, który służy zarówno do wyboru kawy, jej mocy jak i objętości, którą chcemy zaparzyć, ale również pozwala sterować takimi funkcjami jak samooczyszczanie czy odkamienianie urządzenia. Przyjazny w obsłudze interfejs jest tym ważniejszy im bardziej rozbudowane jest nasze urządzenie. Przygotowanie jednego z 5-6 rodzajów kawy powinno sprowadzać się do sekwencji kilku kliknięć, które każdy będzie w stanie szybko opanować. Warto dodać, że najbardziej zaawansowane ekspresy posiadają interfejs zintegrowany z aplikacją w telefonie, która pozwala uruchomić zdalnie przyrządzenie ulubionej kawy. To opcja dla najbardziej zabieganych osób, które chcą napić się kawy bez tracenia zbędnych minut. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś jeszcze z samochodu za sprawą aplikacji uruchamia zaparzenie kawy, która czeka na niego w kuchni tuż po wejściu do domu.

Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem czy bez?

Tak naprawdę trudno sobie wyobrazić ekspres bez młynka, zwłaszcza jeśli pijemy kawę często. Wbrew pozorom nie jest on standardowym wyposażeniem wielu ekspresów. Planując zakup nowego urządzenia warto od razu kupić wersję z młynkiem. Jest ona nieco droższa, ale zwiększa komfort użytkowania ekspresu. Na co zwracać uwagę wybierając wersję z młynkiem?. Przede wszystkim na możliwość regulacji stopni mielenia. Oczywiście im jest ich więcej, tym lepiej.

Ekspres do kawy ze spieniaczem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od tego, jaką kawę lubimy i jaką zwykle parzymy. Jeśli jesteśmy wielbicielami kawy latte lub cappuccino ekspresy bez spieniacza do mleka możemy zostawić dla innych kawoszy.
Idealnym rozwiązaniem będzie w tym wypadku ekspres wyposażony w zintegrowany spieniacz. Wówczas o ile odpowiednio wcześniej wlejemy do ekspresu mleko kawa latte zostanie przygotowana po naciśnięciu jednego przycisku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Tak naprawdę w powyższych punktach zawarliśmy większość odpowiedzi pytanie, jaki ekspres do kawy warto kupić?. Kluczową kwestią przy wyborze ekspresu do kawy jest to, jaką kawę zwykle pijamy, czy zapraszamy często gości na kawę, oraz jaką kwotę możemy przeznaczyć na ekspres?. Są to trzy kluczowe czynniki. Jeśli pijamy mało kawy, nie mamy w zwyczaju przyjmować w domu wielu kawoszy, nie ma sensu kupować zaawansowanego modelu, który potrafi kosztować 2500-3000 zł. Bardzo często na domowy użytek wystarczy nam dobry ekspres do kawy za kilkaset złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here