Jak zadbać o czystość i higienę podczas zabiegów kosmetycznych?

0

Dbałość o czystość i higienę podczas zabiegów kosmetycznych jest niezmiernie ważna. Większość klientów to właśnie ten aspekt ocenia jako jeden z najważniejszych przy wyborze gabinetu urody. Istnieje wiele czynności, które należy podjąć, by utrzymać najwyższą czystość zarówno przed, w czasie, jak i po wizycie klienta. Higiena podczas zabiegów kosmetycznych to podstawa. Mimo że jesteśmy przekonani, że każda osoba pracująca w salonie urody doskonale zdaje sobie z tego sprawę, postanowiliśmy zebrać “w pigułce” wszystko, o czym należy pamiętać i do czego się stosować.

Warto spisać plan higieny dla swojego salonu

Czy zawsze pamiętasz o wszystkich zasadach higieny podczas zabiegów kosmetycznych? Wiemy, że na co dzień w pracy masz do wykonania tyle różnych czynności, że naturalnym jest, że możesz o czymś zapomnieć. Dbanie o czystość powinno być jednak Twoim najwyższym priorytetem, dlatego rekomendujemy opracowanie, a następnie spisanie planu higieny. Jeżeli będziesz mieć go zawsze w gabinecie, w każdej chwili możesz do niego zajrzeć, co jest ogromnym plusem. Co umieścić w takim planie? Jak podejść do kwestii higieny podczas zabiegów kosmetycznych…? Dobrze jest wyodrębnić kilka najważniejszych aspektów i następnie je rozwinąć.

Wygląd osób wykonujących zabieg kosmetyczny

Co ma wspólnego wygląd pracowników gabinetów kosmetycznych do kwestii dbałości o czystość i higienę…? Jak się okazuje – naprawdę sporo! Zacznijmy od tego, czego nie powinno się mieć na sobie w trakcie wykonywania zabiegów. Należy przede wszystkim zdjąć biżuterię. Oprócz tego, szczególnie te osoby, które wykonują zabiegi na twarz lub ciało, powinny mieć krótko obcięte paznokcie. Jeśli posiadasz na skórze zadrapania lub skaleczenia, musisz je dokładnie zabezpieczyć plastrem lub – gdy są np. na dłoniach – dodatkowo ochronnymi rękawiczkami jednorazowymi. Oczywiście, tuż po przyjściu do pracy powinno się zmienić strój na czysty – “służbowy”, ale to jest chyba oczywiste, prawda…?

Mycie i dezynfekcja rąk

Wiemy, że to kolejny aspekt, który może się wydawać oczywisty, ale – uwierz – nie jest… Dokładne mycie rąk w ciepłej wodzie powinno być Twoją codzienną rutyną. Należy robić to możliwie jak najczęściej – nawet wtedy, gdy dodatkowo używasz jednorazowych rękawiczek. Higienę podczas zabiegów kosmetycznych gwarantuje także dezynfekcja rąk. Zarówno tuż przed, jak i po wizycie klienta powinno się użyć do tego profesjonalnego produktu – najlepiej na bazie alkoholu. Oczywiście, nie oznacza to, że uniknie się dzięki temu noszenia rękawiczek jednorazowych. To także jest kluczowym aspektem, chcąc utrzymać higienę podczas zabiegów kosmetycznych.

Noszenie rękawiczek ochronnych

Higiena podczas zabiegów kosmetycznych jest zapewniona także poprzez noszenie rękawiczek ochronnych. Dzięki nim chronisz nie tylko siebie, ale i swoich klientów, więc jest to niezmiernie istotne, by używać ich zawsze wtedy, gdy może dojść do przerwania ciągłości skóry. Rękawiczki ochronne powinny być jednorazowe i należy je zmieniać możliwie jak najczęściej (minimum po każdym kliencie). Oczywiście, niezależnie od czasu ich noszenia, należy je wyrzucić od razu po tym, gdy zostaną uszkodzone. Warto zresztą posiadać oddzielny pojemnik na zużyte rękawiczki i jednorazowe przyrządy, żeby nie wyrzucać ich do pozostałych odpadów.

Dezynfekcja i sterylizacja sprzętów

Kolejnym niezmiernie istotnym aspektem, który powinien zostać ujęty w planie higieny, jest dezynfekcja i sterylizacja sprzętów. Oba te pojęcia są często używane zamiennie, przy czym jest to błąd, ponieważ różnią się rodzajem substancji, które niszczą. Sterylizacja jest czynnością zdecydowanie bardziej kompleksową, ponieważ obejmuje zarówno eliminowanie mikroorganizmów wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych. Narzędzia należy dezynfekować wyłącznie przy użyciu dedykowanych preparatów, w specjalnych pojemnikach do dezynfekcji. Każdy sprzęt powinien być w 100% zanurzony w płynie i nie powinno się go wyjmować przed upływem czasu dezynfekcji. Narzędzi można używać kolejny raz dopiero po ich dokładnym opłukaniu i osuszeniu. Sterylizuje się natomiast tylko te sprzęty, które mogą potencjalnie przerwać ciągłość tkanek. Sam proces jest dość skomplikowany i złożony, ale – wykonany poprawnie – gwarantuje wyeliminowanie wszystkich zarazków.

Dezynfekcja i sterylizacja powierzchni

Na podobnej zasadzie, co narzędzia, sterylizuje się i dezynfekuje także powierzchnie w salonach kosmetycznych. Co istotne – co do zasady nie należy tego robić przy klientach, więc zadanie jest nieco utrudnione. Jedyny wyjątek to sytuacja, gdy na stanowisku pracy znajdzie się krew lub inna wydzielina. Wtedy dezynfekcja powinna się rozpocząć niezwłocznie po zdarzeniu.

Higiena podczas zabiegów kosmetycznych to podstawa!

Utrzymanie czystości i higieny podczas zabiegów kosmetycznych powinno być równie ważna jak dbałość o wysoki standard obsługi czy fachowość personelu. Warto pamiętać, że zaniedbania w tym aspekcie mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla gabinetu, więc nie można sobie pozwolić na uchybienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj