Versace – krótka historia marki

0

Versace to marka, którą zna każdy pasjonat mody. Jej logo pojawia się na luksusowych ubraniach, dodatkach, akcesoriach, a także perfumach. Po projekty tego domu mody sięgają znane gwiazdy i celebrytki. Stanowią one obiekt pożądania kobiet i mężczyzn na całym świecie. Jak jednak zaczęła się historia Versace? Dość typowo i tradycyjnie- w malowniczym włoskim miasteczku.

„Styl to sposób na wyrażenie kim jesteś bez konieczności otwierania ust”

Gianni Versace, czyli twórca domu mody Versace urodził się ponad 70 lat temu we włoskim miasteczku Reggio Calabria. Historię jego życia można streścić w zdaniu – od biednego krawca do milionera. To on przyczynił się do tego, że włoska moda i styl znane są na całym świecie. Zanim jednak po jego projekty osiągnęły sławę, Gianni uczył się fachu krawiectwa od swojej mamy. Francesca Versace – matka wielkiego mistrza pracowała jako krawcowa w pracowni połączonej ze sklepem z konfekcją damską. To właśnie tam Versace uczył się szyć, łączyć kolory, materiały, faktury. To tam odkrył swoją miłość do mody i zaprojektował pierwszą sukienkę – notabene w wieku 9 lat. Po maturze z rodzinnego miasteczka Gianni przeniósł się do włoskiej stolicy mody – Mediolanu. W mieście rozwijał swoją karierę, a w 1978 roku stworzył własną markę.

Czym charakteryzują się projekty Versace?

Od samego początku istnienia domu mody Versace zajmuje się produkcją luksusowych ubrań, które można kupić w butikach na całym świecie. Dziś marka jest symbolem włoskiego luksusu i elegancji. Fani Versace doceniają oryginalny i nietuzinkowy styl projektów, które przede wszystkim cechuje przepych, nadmiar, i bogactwo. Jest on wynikiem uwielbienia Gianiego do barokowych i zwierzęcych wzorów. Same ubrania to jednak nie wszystko, co proponuje ten dom mody. Od barokowego przepychu nie stronią też akcesoria, galanteria czy perfumy Versace wszystkie produkty tej marki łączy bowiem jedno: seksapil i luksus.

Dzień, w którym świat się zatrzymał

15 lipca 1997 roku świat mody wstrzymał oddech – życie stracił jeden z najważniejszych projektantów XX wieku, założyciel domu mody Versace – Gianni. Zginął on postrzelony przez szaleńca nieopodal swojej rezydencji w Miami. Wydarzenie to, choć nie zastopowało popularności marki, sprawdzało na nią wiele problemów. W firmie zaczęły się kłótnie o to, kto ma przejąć schedę po wielkim projektancie.

Ta ostatecznie przypadła jego siostrze – Donatelli, która została głównym projektantem (zgodnie z ostatnią wolą wielkiego mistrza), i siostrzenicy Allegrze, która miała możliwość podejmowania decyzji w sprawie kierunku rozwoju marki. Pod wodzą dwóch kobiet włoski dom mody rozwinął skrzydła. Postawiły one na konsekwentne wzornictwo i charakterystyczne, kobiece kroje. Wśród nowości pojawiły się też nowe perfumy Versace oraz bardzo popularne kolekcje okularów przeciwsłonecznych. 

Dziś dom mody Versace jest częścią grupy Michael Kors Limited. W styczniu 2019 roku Gianni Versace S.r.l. dołączył do Capri Holdings Limited, tworząc wraz z Michaelem Korsem i Jimmy Choo nową, międzynarodową markę luksusową. Mimo zmiany właściciela styl i projekty najsłynniejszego domu mody nie zmieniły się i nadal budzą zainteresowanie na całym świecie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here