
Fryderyk Franciszek Chopin, był wielkim kompozytorem, cudownym dzieckiem i genialnym artystą. Urodził się 1 marca 1810 r. w Żelazowej Woli, zmarł 17 października 1849 r. na gruźlicę płuc w Paryżu.
Wczesne lata wybitnego pianisty
Utwory Chopina, które są dziś rozpoznawalne niemal na całym świecie powstały w okresie wczesnej młodości kompozytora. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat. Szybko dał się poznać jako geniusz – jako siedmiolatek zaczął pisać własne utwory. W 1826 r. Nastoletni wówczas Fryderyk wyjechał do Berlina, potem przebywał również w Wiedniu, Pradze i Dreźnie. Następnie udał się do Paryża, gdzie zamieszkał.
Wielkie utwory, sława i koncerty
Od najmłodszych lat Chopin koncertował na salonach arystokracji nie tylko polskiej, ale również europejskiej. Szybko zyskał sławę i stał się rozpoznawalny. Inspiracją przez całe życie była dla niego muzyka ludowa, której silne wpływy słychać w wielu utworach. Po przybyciu do Paryża Chopin zyskał renomę wybitnego pianisty, był znany w całej Europie. Równolegle udzielał lekcji gry na fortepianie i kompozycji, które były kolejnym i bardzo dobrym źródłem dochodów młodego artysty. Paryski czas to okres, w którym Chopin poznał wiele wybitnych postaci, m.in. Vincenzo Belliniego, Feliksa Mendelssohna, Gioacchiino Rossiniego oraz Franciszka Liszta. W 1826 r. Fryderyk spotkał George Sand – swoją wielką miłość i partnerkę życia. Para odbyła wiele zagranicznych podróży, w czasie jednej z nich stan zdrowia Chopina tragicznie się pogorszył (od najmłodszych lat cierpiał z powodu problemów z płucami). Kompozytor zmarł w Paryżu w 1849 r. Został pochowany z wszelkimi honorami na cmentarzu Pére-Lachaise.Chopin panicznie bał się tego, że zostanie pochowany żywcem, dlatego poprosił o usunięcie serca z klatki piersiowej. Jego serce znajduje się w kościele Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Relikwię do Polski przywiozła siostra artysty na jego wyraźne życzenie. Jako przyczynę śmierci Chopina podawana jest gruźlica płuc, jednak najnowsze badania zdają się obalać tę tezę na rzecz mukowizcydozy.
Najsłynniejsze utwory Fryderyka Chopina
Kompozycje, które do dziś są rozpoznawane i kojarzone z tym wielkim artystą to: Walc cis-moll, Polonez As-dur, Preludium deszczowe des-dur, Etiuda Rewolucyjna, Marsz Żałobny, Nokturn f-moll op.55 nr 1, koncerty fortepianowe: e-moll i f-moll oraz Etiuda E-Dur. Chopin uwielbiał komponować mazurki, stworzył ich niemal 60.