Jak wziąć udział w aukcji dzieł sztuki?

0

Kolekcjonerzy dzieł sztuki – obrazów, rzeźb, rysunków i tym podobnych, z niecierpliwością czekają na aukcje, w których mogą kupić prawdziwe perełki do swoich kolekcji. Zanim jednak to się stanie, muszą zgłosić się do aukcji. W jaki sposób?

Zasady aukcji dzieł sztuki

Początkujący kolekcjonerzy i ci, którzy nigdy wcześniej nie brali udział w aukcjach dzieł sztuki, muszą poznać najpierw zasady, jakimi się one rządzą. Nie są one zbyt skomplikowane. Musimy jednak mieć pewne rozeznanie w rynku sztuki i wiedzieć, jaką realną wartość ma prezentowana w domu aukcyjnym rzecz. Inaczej inwestuje się po to, aby wzbogacić swoją prywatną kolekcję, a inaczej, gdy sztukę traktuje się jako instrument inwestycyjny.

Jako potencjalny kupujący powinno się najpierw dobrze zapoznać z ofertą aukcyjną i wytypować przedmioty, które chce się ewentualnie kupić. Taka oferta umieszczona jest na stronie domu aukcyjnego, np. na stronie pieknagallery.pl albo w katalogach papierowych. Przed każdą aukcją galeria, która ją organizuje, zazwyczaj prowadzi również wystawę przedaukcyjną, która jest znakomitą okazją do zapoznania się z przedmiotami wystawianymi na licytację.

Rejestracja kupujących

Ważnym elementem wzięcia udziału w aukcjach dzieł sztuki jest rejestracja kupującego. Zwykle wystarczy wypełnienie formularza, który pozwoli na rezerwację miejsca na sali, jeśli chcemy wziąć udział w aukcji osobiście. Można jednak licytować przez telefon i internet, a nawet można składać czasem zlecenia do ustalonej kwoty. Należy zarejestrować się na stronie WWW domu aukcyjnego czy galerii.

Jak zachować się na aukcji?

Podczas aukcji na żywo kupujący pobiera indywidualny numerek i może w czasie licytacji wybranego dzieła kupić go, podnosząc numerek i podbijając cenę wyczytywaną przez prowadzącego. Jeśli uda się kupić dzieło, można je odebrać po uiszczeniu wylicytowanej kwoty.

W trakcie licytowania możemy dać się ponieść emocjom, ale nie powinniśmy tego robić. Warto wyznaczyć sobie poziom maksymalny wyceny dzieła i nie przekraczać go, nawet przy chęci wygrania rywalizacji z innym licytującym.