Kreatywne pomysły na zdjęcia

0
wywołanie zdjęć

Zdecydowanie najlepszym pomysłem na niebanalne zdjęcia, są ujęcia wykonywane wieczorem lub też fotograficzne, nocne obrazy, malowane światłem. Dzienne i wieczorne zdjęcia są nieco łatwiejsze do zrobienia. Natomiast zdjęcia nocne wymagają większej cierpliwości i umiejętności od fotografa. Dlatego też warto zdecydować się na wywołanie zdjęć, aby je elegancko wyeksponować i podzielić się swoimi wyjątkowymi ujęciami z innymi.

Kreatywne zdjęcia robione nocą?

Zdjęcia nocne to niezwykle interesujący i kreatywny sposób fotografowania, dlatego też  warto zadać sobie nieco trudu i zapoznać się z tematem. 

Jeżeli zależy nam na jakości i chcielibyśmy uzyskać specjalny efekt na zdjęciu, to musimy użyć odpowiednich ustawień aparatu. W przeciwnym razie nasze fotografie będą niedoświetlone, rozmazane i będzie widoczny na nich tzw. cyfrowy szum, czyli ziarno. Aby tego uniknąć, należy wybrać w aparacie tryb nocny, lub wybrać tryb ręczny i samodzielnie ustawić wartości. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze, ponieważ mamy wpływ na efekt, który chcemy uzyskać, a automatyczne ustawienia nie zawsze się sprawdzają. Możemy więc wydłużyć czas naświetlania lub zwiększyć wartość ISO, czyli czułość matrycy. Wybór ustawień jest uzależniony od osobistych oczekiwań. Aby ustawić wartość ISO, należy wyłączyć lampę błyskową. Wysoka wartość ISO pozwala na skrócenie czasu naświetlania i tym samym możemy zrobić zdjęcie z ręki, bez użycia statywu. Jest to zdecydowanie wygodna opcja, ponieważ pozwala zrobić szybkie zdjęcie bez nieporęcznego statywu np. podczas koncertu. Obecnie w wielu aparatach cyfrowych można ustawić czułość matrycy nawet o wartości 1600 lub 3200. Pozwala to na zrobienie wyraźnego zdjęcia ruchomych obiektów lub poruszających się ludzi. 

kreatywne zdjęcia nocą

Wykonując zdjęcie nocą, należy pamiętać także o ustawieniu przysłony, która jest odpowiedzialna za wpuszczanie światła do aparatu. Należy więc ustawić jak najmniejszą wartość przysłony, ponieważ im mniejsza przysłona, tym bardziej interesujący efekt możemy uzyskać. Razem z otwarciem przysłony, głębia ostrości się zmniejsza, a tło rozmywa, równocześnie eksponując wybrany obiekt. Korzystając z takich ustawień, można zrobić np. ciekawe zdjęcie portretowe nocą.

Oczywiście nocą możemy zrobić interesujące zdjęcia, ale najlepsze, bajkowe efekty uzyskamy, fotografując wieczorem, kiedy dopiero zapada zmierzch, a słońce jeszcze nie zaszło. Jest to tzw. złota godzina, którą uwielbiają wszyscy fotografowie. Jeżeli udało Ci się zrobić wyjątkowe ujęcia, to warto zdecydować się na usługę wywoływanie zdjęć onlinei zamienić cyfrowe pliki na piękne, papierowe obrazy.

Życzymy wielu kreatywnych pomysłów!