Rozjaśnij swoje biurko – zobacz, jak wybrać odpowiednią lampkę!

0
Lampka do biurka

Pracujesz przy stole? Twoje dziecko odrabia lekcje przy biurku, które nie jest dobrze doświetlone światłem słonecznym? Bez wątpienia w każdym domu powinna znaleźć się odpowiednia lampka biurkowa. Jak ją wybrać? Jakie parametry musi mieć optymalne oświetlenie biurowe? Sprawdź to z nami i wybierz lampkę na biurko, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Po co lampka na biurko?

Oświetlenie ma bardzo duże znaczenie dla Twoich oczu. Praca przy biurku o zmierzchu lub po ciemku będzie uciążliwa, jeśli nie będziesz doświetlać powierzchni blatu za pomocą dobrej lampki. Nie może ona migotać czy też dawać światła o zbyt dużym natężeniu, ponieważ będzie to wpływało na szybkie zmęczenie Twojego wzroku. Dbaj o swoje oczy również przy długotrwałym siedzeniu przy biurku, czytaniu dokumentów, notatek do szkoły czy też korzystaniu z komputera.

Właściwe oświetlenie przy biurku – w domowym gabinecie, biurze w firmie czy w pokoju ucznia, odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ wpływa ono na komfort i wydajność naszej pracy. W półmroku musisz o wiele bardziej wysilać oczy, by przeczytać np. tekst zapisany drobnym drukiem.

Jaką lampkę na biurko wybrać?

Wiesz już, dlaczego tak ważny jest zakup lampki biurkowej, ale równie istotny jest wybór takiego produktu, który będzie dopasowany do Twoich oczekiwań. Szukaj takiego oświetlenia, które zwiększy Twoją wygodę podczas pracy i nauki. Dobra lampka na biurko powinna mieć możliwość regulacji wysokości, kąta padania światła czy natężenia wiązki świetlnej. Jeśli kupisz właśnie taką lampkę na biurko, pomoże Ci to uniknąć efektu suchych, piekących oczu. Analogicznie, praca w półmroku lub przy lampce z ostrym, nieprzyjaznym dla wzroku światłem spowodować może nawet uciążliwe bóle głowy przechodzące w migreny.

Nie bez znaczenia dla Ciebie będzie też to, jak wygląda lampka. Może być ona efektowną dekoracją, dodatkiem na biurko i do pokoju czy gabinetu. Wybierz z ofert sklepów internetowych ładny model, który przypadnie Ci do gustu. W asortymencie sklepów znajdziesz lampki LED, w nowoczesnym wydaniu, z uchylnym ramieniem, jak i takie, które przywodzą na myśl lampki w stylu retro, dlatego z łatwością znajdziesz taką, która będzie adekwatna do Twojej wizji aranżacyjnej.

Kryteria wyboru lampki biurkowej

Naturalnie przy wyborze lampki na biurko sprawdź, jaki rodzaj światła można w niej zastosować. Jeśli chcesz wybrać lampkę generującą światło o dużej intensywności, zdecyduj się na oświetlenie LED-owe – energooszczędne i trwalsze od zwykłych żarówek, które powoli stają się już przeżytkiem. Lampki LED są efektowne, dają bardziej rozproszone światło, dlatego jeśli Twoje oczy łatwo się męczą lub kupujesz lampkę dla dziecka, postaw na takie rozwiązanie.

Lampka powinna być dosyć lekka, choć stabilna. Dzięki temu z jednej strony będzie można ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce, ale też nie przewróci się ona w czasie używania.

Jeśli lampka na biurko wyposażona będzie w długie ramię, pozwoli to na dowolne regulowanie kąta padania światła. Żarówka nie powinna być oddalona od blatu o więcej niż 35 cm. Światło nie może razić Cię w oczy, bo szybko to odczujesz w postaci ich bólu i ich nadwrażliwości. Żarówka w lampce powinna mieć moc w granicach od 40 do 100 W.

Kolejną ważną kwestią jest barwa światła do czytania czy nauki. Intensywnie żółte światło sprzyja odprężeniu i uspokojeniu, ale z drugiej strony może nas usypiać. Niebieskie, zimne powoduje, że łatwiej się koncentrujemy, ale może ono mieć też wpływ na trudności z zasypianiem po skończonej pracy lub nauki. Optymalna barwa światła lampy na biurko mieści się w przedziale pomiędzy 3000 a 4000 K. Żarówka o barwie 3000 K świeci ciepłym, lekko żółtawym światłem, które ma przyjemny dla oka odcień. Natomiast już 4000 K oznacza światło białe, neutralne, o uniwersalnym zastosowaniu.

Wiesz już, jakie parametry techniczne wziąć pod uwagę przy wyborze lampki na biurko. Taki element wyposażenia wnętrza powinien być jednak nie tylko praktyczny w użyciu, ale i estetyczny. Lampka może stać się ozdobą pokoju i nadawać odpowiedni klimat pomieszczeniu. W nowoczesnych sklepach znajdziesz mnóstwo lampek biurkowych w różnych wzorach i kolorach. Zyskaj spójną aranżację do biura, domowego gabinetu czy pokoju ucznia, wybierając pasujące do wnętrza rozwiązanie.

Rodzaje lampek biurkowych

Często w branżowych sklepach dostępne są lampki na biurko tradycyjne, stojące, z organizerem na materiały piśmiennicze w zestawie lub bez. Zwykle w ofercie są lampki z żarówkami o różnym gwincie: E14, E27, G4, G5, G9 i inne. Zwróć uwagę, że lampki biurkowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, metalu, aluminium, stali, a nawet drewna. Sprawdź różne kształty, kolory oraz wymiary tych produktów, i dobierz odpowiednie źródło oświetlenia biurka dla siebie i swojego dziecka.