Uzupełniamy domową apteczkę. Zwróć uwagę na leki, ale i na sprzęty

0
Gdzie po lek

Domowa apteczka to rzecz niezbędna – chyba nikogo, nie trzeba do tego przekonywać. Sprawdzi się na wypadek przeziębienia, skaleczenia, a nawet biegunki. Przyniesie ulgę w uciążliwym bólu głowy lub gardła, zanim udamy się do lekarza. Aby jednak okazała się pomocna w kryzysowych sytuacjach, powinna zawierać leki i produkty dopasowane do oczekiwań oraz potrzeb rodziny. O czym warto pamiętać, kompletując domową apteczkę?  

Jakie leki powinny znajdować się w domowej apteczce? 

Podstawowym wyposażeniem każdej domowej apteczki są leki. Przede wszystkim powinny znaleźć się w niej preparaty, które przyjmujemy na stałe, na przykład: 

  • obniżające ciśnienie, 
  • przeciwcukrzycowe, 
  • dedykowane astmatykom. 

Niezwykle ważne są również leki doraźne, czyli stosowane w nagłych sytuacjach, takich jak ból głowy, gorączka czy katar. Najczęściej są to środki zawierające paracatemol lub ibuprofen. Jeżeli mieszkają z nami dzieci, dobrze jest wyposażyć apteczkę nie tylko w tabletki i kapsułki, ale też zawiesiny lub czopki.  

Warto pamiętać też o preparatach stosowanych w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Praktyczne okazują się płyny nawadniające, stosowane w przypadku biegunki. W swojej apteczce dobrze też mieć leki przeciwalergiczne, krople do oczu oraz preparaty łagodzące objawy przeziębienia. W przypadku ugryzienia przez owady nieoceniona okaże się maść, który złagodzi obrzęk oraz dokuczliwe swędzenie.  

W domowej apteczce nie tylko leki  

Domowa apteczka oprócz leków powinna być wyposażona w materiały opatrunkowe – na przykład w bandaże, plastry oraz kompresy jałowe. Należy też pamiętać o nożyczkach oraz jednorazowych igłach lub obcążkach do wyjmowania drzazg. Przydatne mogą okazać się też rękawice lateksowe. Do środków pierwszej pomocy zalicza się również spirytus salicylowy, woda utleniona lub inny środek do dezynfekcji. Warto wyposażyć apteczkę w maść na stłuczenia i sól fizjologiczną, służącą m.in. do przemywania oczu.  

Bardzo praktycznym elementem, który powinien się znaleźć w każdej apteczce, jest specjalny żelowy opatrunek na oparzenia, który przyniesie natychmiastową ulgę i zahamuje proces wnikania gorąca w głębsze tkanki. Oparzenia można też złagodzić za pomocą specjalnych sprayów.  

Urządzenia, których nie powinno zabraknąć w apteczce  

Każda apteczka domowa powinna być wyposażona w termometr, który pozwoli zweryfikować samopoczucie domowników i w razie potrzeby podjąć konkretne działania. Może to być zarówno model bezdotykowy, jak i tradycyjny termometr elektryczny. Najważniejsze, aby był precyzyjny oraz dokładny.  

Kolejnym niezbędnym akcesorium jest nebulizator. Okaże się praktyczny niezależnie od wieku domowników – ale szczególnie warto o nim pamiętać, gdy w rodzinie są dzieci. To urządzenie do inhalacji jest niezastąpione w przypadku infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Przyniesie ulgę w nieżycie nosa i gardła. Oczyści płuca i oskrzela z zalegającej wydzieliny, ułatwiając zasypianie. Aby nebulizator okazał się niezawodny w sytuacji kryzysowej warto stawiać na sprawdzone modele, na przykład te z Microlife, które posłużą nam przez wiele lat.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj