Nawodnienie Twojego dziecka w szkole – dowiedz się, dlaczego jest takie ważne

0

Od lat lekarze i specjaliści od żywienia podkreślają, że nawadnianie organizmu jest istotne dla zachowania zdrowia. Niestety często o tym zapominamy i pijemy za mało. Nie mówiąc już o tym, jak to wygląda u naszych dzieci. Tymczasem częste sięganie wody może przełożyć się na… lepsze oceny!

Zacznijmy od początku. Nasze ciało składa się w większości z wody. Tak ukształtowała nas ewolucja. Idąc tym tropem, nasz organizm potrzebuje stałego poziomu nawodnienia, aby funkcjonował prawidłowo. Podczas codziennych aktywności nieustannie wodę tracimy, zwłaszcza w upalne dni i podczas wysiłku fizycznego. Aby nie narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne, musimy nieustannie uzupełniać płyny. I to nie tylko wtedy, kiedy odczuwamy pragnienie, które w zasadzie jest już łagodnym objawem niewystarczającego nawodnienia.

Co daje picie wody w szkole?

O zaletach picia czystej i bez ulepszaczy wody można byłoby pisać długo. My się skupimy bezpośrednio na tych aspektach, które dotyczą naszych dzieci. Przede wszystkim woda orzeźwia i dodaje energii. A cóż może być bardziej potrzebnego, kiedy na lekcjach zaczyna być nudno i monotonnie, a dziecko ogarnia zmęczenie? Poza tym nawet przy niewielkich niedoborach wody spadają zdolności intelektualne i koncentracja. Zajęcia na WF-ie, zabawy z kolegami na przerwach i pozostałe aktywności wiążą się z utratą wody. Jeśli dziecko nie będzie w ciągu dnia uzupełniać płynów, to po paru godzinach nie będzie w stanie się już skoncentrować.

Jeżeli chcemy, by nasza pociecha nie miała kłopotów z bólem głowy, miała siły na lekcjach i potrafiła utrzymać koncentrację na pożądanym poziomie, codziennie w plecaku powinna znaleźć się butelka wody. Poza tym nie zapominajmy także o tym, że woda nie tylko gasi pragnienie i nawadnia organizm, ale także pomaga usunąć toksyny, szkodliwe związki i utrzymać pH na prawidłowym poziomie. Wszystko to razem sprawia, że organizm pracuje sprawniej, w tym lepsza jest wydajność układu odpornościowego, a jego znaczenie w okresie jesienno-zimowym jest szczególnie ważne.

Nie każda woda jest równie dobra dla dziecka

Świadomi tego, jak ważną rolę odgrywa woda, z zapałem udajemy się do sklepu, a tam znajdziemy mnóstwo butelek na półce, co wybrać? Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie dziecka na wodę i składniki mineralne, jakie się w niej znajdują, jest inne niż u osoby dorosłej. Nie możemy sięgać po butelkę z wodą wysokomineralizowaną, bo zupełnie nieświadomie możemy obciążyć nerki, które nie będą w stanie poradzić sobie z taką ilością składników mineralnych.

Zamiast tego patrzmy na te produkt, które powstały z myślą o dzieciach. Doskonałym przykładem jest Kinga Pienińska Super Wings dla dzieciWoda ta jest dobra w smaku i z neutralnym składem. Butelka jest nieduża, więc nie będzie stanowić dużego obciążenia przy i tak już ciężkim plecaku. Poza tym woda jest w ergonomicznej dla ręki dziecka butelce i z kolorową etykietą. A to może zachęcić do tego, by sięgać po nią na przerwach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here