Duszności przy wysiłku fizycznym – jak je diagnozować?

0
enel sport

Wszyscy specjaliści podkreślają, że aktywność fizyczna to jeden z kluczowych warunków zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia. Niestety, mimo wszystkich dobrodziejstw, które niesie za sobą uprawianie sportu, zdarza się, że u niektórych osób podczas wysiłku fizycznego pojawiają się duszności. Jest to objaw, którego nie można lekceważyć!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie mogą być przyczyny duszności w klatce piersiowej,
  • w jaki sposób mogą być diagnozowane duszności.

Duszności to odczucie dyskomfortu związanego z oddychaniem, które u różnych pacjentów może przybierać rozmaite postacie: trudności ze złapaniem oddechu i uczucia braku powietrza, uciążliwej zadyszki, często połączonych ze zwiększonym wysiłkiem mięśni oddechowych, kaszlem, lękiem czy zawrotami głowy.

Istnieje wiele rodzajów duszności. Mogą mieć one charakter ostry lub przewlekły. Duszność spoczynkowa, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się u osób pozostających w spoczynku, duszność wysiłkowa – w trakcie wysiłku fizycznego lub tuż po nim.

Duszności w klatce piersiowej – co może być ich przyczyną?

Uczucie duszności podczas wysiłku (lub zaraz po jego zakończeniu) może mieć różne podłoże. Nie od razu musi to być objaw poważnej choroby – czasami duszności pojawiają się u osób, które trenują zbyt intensywnie w stosunku do aktualnych możliwości organizmu. W ten sposób daje on znać, że czas zmniejszyć obciążenie. Niestety bywa jednak i tak, że uczucie duszności w klatce piersiowej w trakcie wysiłku sygnalizuje choroby układu krążenia (np. niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, choroby osierdzia), nadciśnienie płucne, zatorowość płucną, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę wysiłkową. Dlatego też duszności w klatce piersiowej nie można lekceważyć – konieczna jest wizyta u kardiologa lub innego specjalisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę i ustali przyczyny dolegliwości.

Duszności – jak je diagnozować?

Istnieje wiele badań, które mogą być pomocne w diagnostyce duszności. Wykonanie tych odpowiednich zleci oczywiście lekarz:

  • RTG klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej to podstawowe badanie obrazowe w pulmonologii oraz ważne badanie pomocnicze w kardiologii, wykorzystujące właściwości promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono ocenić wielkość serca oraz wykryć ewentualny zastój krwi w płucach spowodowany niewydolnością lewej komory. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania i jest zupełnie bezbolesne.

  • Echo serca

Znane również jako echokardiografia lub USG serca. Jest to badanie, która pozwala na precyzyjne zobrazowanie budowy serca oraz ocenę jego pracy w czasie rzeczywistym. Umożliwia wykrycie m.in. choroby wieńcowej, niedokrwienia serca czy zmian miażdżycowych. Echo serca jest bezbolesne i w pełni bezpieczne – można je wykonywać u każdego tak często, jak jest to potrzebne.

  • Test wysiłkowy

Jest to badanie, które pozwala na ocenę pracy mięśnia sercowego w trakcie wysiłku fizycznego, określenie wydolności układu krążenia oraz wykrycie niedokrwienia mięśnia sercowego podczas wysiłku, co może dawać objawy w postaci bólu w klatce piersiowej czy duszności. Badanie wykonuje się na ergometrze rowerowym lub bieżni – w trakcie testu do klatki piersiowej przyczepia się elektrody, a na ramieniu – mankiet do pomiaru ciśnienia.

  • Spirometria

Jest to główne badanie czynnościowe układu oddechowego, które umożliwia ocenę pracy płuc. Wykonywane jest w pozycji siedzącej – pacjent obejmuje wargami ustnik aparatu i wykonuje polecenia lekarza (nabieranie powietrza jak najgłębiej, jak najmocniejsze i jak najszybsze jego wydychanie itd.). Badanie jest bezpieczne i można je powtarzać, choć istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania (np. niedawno przebyty zawał).

Duszności przy wysiłku nie zawsze są przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Istnieją bowiem takie formy ruchu jak gimnastyka czy joga, które wykonuje się spokojnie, mało intensywnie, bez pośpiechu. Oczywiście ich uprawianie należy skonsultować z lekarzem.

Źródła:

https://journals.viamedica.pl/folia_cardiologica/article/viewFile/35785/25895

https://www.termedia.pl/Astma-wysilkowa-i-powysilkowy-skurcz-oskrzeli-8211-diagnostyka-i-leczenie,8,2048,1,0.html

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70470,dusznosc

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/54220,rtg-klatki-piersiowej

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

https://www.ikard.pl/test-wysilkowy.html

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/68602,spirometria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here