5 kroków, aby zostać programistą

0

Szacuje się, że do 2024 roku rynek pracy będzie potrzebował o 8% programistów więcej z każdym rokiem. Praca w IT wciąż postrzegana jest jako żyła złota w każdym zakątku Polski. 100 złotych netto za godzinę pracy web developera to w branży IT nic zaskakującego. Kariera programisty to strzał w dziesiątkę i najlepszy pomysł na przebranżowienie. Jesteś zainteresowany zmianą branży i zastanawiasz się od czego zacząć? Podpowiemy Ci, jak zostać programistą w 5 krokach.

Krok 1: upewnij się, że programowanie to coś dla Ciebie

Przed zapisaniem się do akademii programowania z prawdziwego zdarzenia, przeklikaj kilka bezpłatnych kursów programowania online. Przeczytaj książkę Macieja Aniserowicza pt. “Zawód: programista”. Posłuchaj podcastów prowadzonych przez developerów. Zobacz, czy w ogóle między Tobą a światem IT wytwarza się jakaś “chemia” i czy realnie Cię to “kręci”. Czujesz, że to jest to? No to idziemy dalej.

Krok 2: wybierz język programowania na początek

Front-end lub back-end developer – nic Ci to nie mówi? Nic nie szkodzi. Pomyśl, co chciałbyś robić jako programista? Projektować gry, kodować aplikacje mobilne lub strony internetowe, a może tworzyć oprogramowanie urządzeń? Od tego wyboru zależy, jaki język programowania wybrać na początek nauki. Na start przygody z programowaniem polecamy pakiet języków dla front-end developerów (HTML, CSS, JavaScript) oraz Java i Python.

Krok 3: zapisz się do szkoły programowania

Wiesz już, co chcesz robić i że naprawdę chcesz to robić. Teraz czas na naukę, certyfikaty i szkolenia dla programistów. Wybierz szkołę programowania, w której możesz liczyć na realny, bezpośredni kontakt z trenerem. Sprawdź, które z nich oferują wsparcie kariery w IT i konsultacje z rekruterami IT. Upewnij się, że w trakcie kursu weźmiesz udział w przygotowaniu pierwszych projektów IT do Twojego portfolio programisty.

Krok 4: dbaj o portfolio programisty

Twoje CV w branży IT to przede wszystkim certyfikaty ze szkół programowania oraz portfolio programisty. Na to przede wszystkim patrzą rekruterzy. Realizuj swoje pierwsze projekty: strony i aplikacje mobilne, proste gry, wszystko, co może być Twoją wizytówką i potwierdzeniem Twoich umiejętności IT. Pierwsze z nich powinieneś mieć już gotowe po zajęciach w szkole programowania.

Krok 5: pierwsze doświadczenia programisty i pierwsza praca w IT

Szukaj możliwości podjęcia stażu lub pierwszej pracy w IT. Chłoń wiedzę od bardziej doświadczonych kolegów z Zespołu. Zaobserwuj, jak kodują, jak współpracują z Klientami, z jakich narzędzi i bibliotek korzystają.

Jak zostać programistą?

Od czego zacząć przygodę z programowaniem? Podstawą w branży IT jest edukacja i zdobywanie doświadczenia. Wybierz szkołę programowania, która realnie łączy teorię z praktyką i oferuje jak najwięcej godzin zajęć w formie live coding w ramach szkolenia IT. Jedną z nich jest największa akademia programowania w Polsce, Software Development Academy. Zajęcia odbywają się stacjonarnie w kilkunastu polskich i europejskich miastach, a także zdalnie online. Odmień swoje życie zawodowe i wybierz idealny kurs programowania dla siebie.