Dobry sen niemowlaka – akcesoria, które pomogą Ci o to zadbać

0
kidspace - materace, śpiwoy i łóżeczka dla dzieci ze sklepu kids space

Sen odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka, ale szczególnie ważny jest dla maluszków, które tuż po urodzeniu przesypiają większość doby.

Spokojny i niczym niezmącony sen dziecka sprzyja jego harmonijnemu rozwojowi i zdrowiu. Są takie czynniki, na które nie mamy wpływu, a które budzą malucha. Ot, chociażby bolesne ząbkowanie. Równocześnie jest wiele takich, na które wpływ już mamy. Jak zorganizować miejsce do spania i w co się zaopatrzyć, by zapewnić dziecku dobry sen?

Łóżeczko i materac to podstawa

Trudno sobie wyobrazić, by dziecko nie miało swojego łóżka lub kołyski. Podczas wyboru skupiajmy się przede wszystkim na łóżkach lub kołyskach i materacykach, które są przyjemnych w dotyku i bezpiecznych materiałów i nie będą drażniły delikatnej skóry. Natomiast wybierając materac, pamiętajmy, że najlepsze są płaskie i twarde.

Pościel

Na materacu powinno być oczywiście prześcieradło. Ważne, by było z gumką i z przewiewnego i naturalnego materiału. Dobrze sprawdzą się prześcieradła bambusowe lub bawełniane. Obecność kołderki nie jest już tak oczywista. Nowo narodzone dziecko jest maleńkie i przyzwyczajone do ciasnego otulania, więc w łóżeczku, zamiast pod kołderką może leżeć w rożku. Z pewnością sen będzie spokojniejszy.

Śpiworek zamiast kołdry

Kiedy już dziecko wyrośnie z rożka, możemy zainwestować w kołderkę, albo iść nieco dalej i zaopatrzyć się w śpiworek dla niemowlaka. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że materiał nie będzie się podwijał i ugniatał, co ma miejsce przy kołderce. Do tego nie musimy obawiać się, że dziecko się odkryje i przeziębi, lub przykryje za bardzo i będzie mieć problemy z oddychaniem. Z tego typu trudnościami trzeba się liczyć przy kołderkach, śpiworki to eliminują.

Poduszka

Skoro uzupełniamy łóżeczko, naturalne jest, że chcemy włożyć do niego piękną poduszeczkę. Jednak musimy pamiętać, że nie może to być zwykła poduszka, na której śpimy my. Dziecko się rozwija, a podsuszka mogłaby negatywnie wpłynąć na przykład na kręgosłup. Poduszka dla niemowlaka jest niemal całkowicie płaska i w zasadzie jest bardziej ozdobą.

Karuzela z odgłosami

Wiele rodziców decyduje się na zakup karuzeli, lub takową dostaje w prezencie. Chociaż służy głównie w ciągu dnia do zabawy i eksploracji świata, wieczorem może malucha wyciszać. Niektóre zabawki tego typu mają odgłos bicia serca, czyli ten, który tak kojąco wpływał na maluszka, kiedy jeszcze był w maminym brzuszku.

Codzienne rytuały

Chociaż rytuały to nie przedmioty, czy akcesoria, nie można o nich nie wspomnieć, kiedy chodzi o dziecięcy sen. Dziecko uczy się pór dnia i tego, jakie czynności, o jakiej porze się wykonuje. Karmienie, kąpiel, przygotowanie do snu – kolejność i czas powinny być względnie stałe. W przeciwnym razie nawet jeśli mamy najlepszej jakości akcesoria, może się okazać, że niemowlę nie umie się uspokoić, jest rozchwiane i zasnąć nie potrafi. Dlatego też warto pamiętać o tym codziennie. To z pewnością przełoży się na lepsze przesypianie nocy i to nie tylko dziecka, ale też jego rodziców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here