Rekuperacja fakty i mity

0
Rekuperacja fakty i mity

Rekuperacja staje się popularną formą wentylacji naszym domów. Posiada wiele zalet i możliwości, które ułatwiają życie szczególnie w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone przez spaliny samochodowe czy inne wydobywające się z kominów nieczystości. Nie dopuszcza także do rozprzestrzeniania się alergenów i wszystkich zapachów wynikających z codziennego użytkowania kuchni, toalety. Jednak wokół rekuperacji powstało wiele mitów, które mogą zmylić każdego inwestującego w ten system. Nie warto zatem czytać informacji zawartych na różnych stronach internetowych, a sięgnąć do pewnych źródeł, które nie będą wprowadzały w niepotrzebny błąd. 
Popularne mity związane z rekuperacją. 

Koszty założenia rekuperacji są duże

MIT i FAKT. To zależy od doboru urządzeń, wielkości domu oraz innych czyyników. Dla 1 osoby koszt 20 000 – 30 000 jest nieduży dla innych to spory wydatek. Podczas instalacji rekuperacji możemy ponieść nieco duże koszty związane z potrzebą przebudowy istniejącej już wentylacji. Warto zatem pomyśleć nad rekuperacją już podczas budowy, ponieważ koszty nie będą przewyższały instalacji tradycyjnej wentylacji i będą opiewały w granicach 8-9 tysięcy złotych. Wbrew pozorom nie jest to duży koszt, który na pewno szybko przyniesie zamierzony komfort użytkowania.

Dzięki rekuperacji będzie można znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

MIT. Rekuperacja nie zastąpi systemu ogrzewania budynku. Pozwoli ona nieco zaoszczędzić ze względu na odzyskiwanie ciepła, które znajduje się w z zużytym powietrzu, jednak temperatura ta nie będzie na tyle wysoka, aby ogrzać pomieszczenia na tyle, że tradycyjne ogrzewanie nie będzie potrzebne. Oczywiście zawsze będziemy mieli świeże powietrze, które nie będzie wychładzać domu oraz unikniemy wilgoci. 

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji mechaniczna hałasuje.

MIT. Powietrze nawiewane do pomieszczeń może wydawać dźwięk, szumieć. Jednak doświadczony projektant pomoże nam te niedogodności zniwelować. Można bowiem zainstalować specjalne tłumiki, skrzynki rozprężne, które spowodują, że przepływ powietrza nie będzie słyszalny dla ucha. 

Kilka ważnych faktów związanych z rekuperacją. 

Rekuperacja dostarcza nam świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien.

FAKT. Dzięki temu systemowi nie musimy wietrzyć naszych pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Pomoże to uchronić nas przed przeciągami oraz dostawaniem się do budynku zanieczyszczonego powietrza, ponieważ rekuperator nieustannie oczyszcza zaciągane powietrze. Dodatkowo wymiana następuje cały czas, tak więc bez względu na porę dnia nasze płuca mają dostarczone świeże powietrze. 

Rekuperacja może być zainstalowana w każdym budynku. 

FAKT. Nie warto czytać, że nie każdy budynek nadaje się do zainstalowania rekuperacji. Oczywiście najlepiej się nadają do tego nowe budowle, w których od razu jest ten system zakładany, ponieważ bardzo ułatwia to sprawę. W starszym budownictwie nie jest to niemożliwe ale oprócz samej rekuperacji trzeba jeszcze zainwestować w izolację i szczelność, która będzie ochraniać przed niepotrzebną utratą ciepła np. w nowe okna. 

Dzięki rekuperacji nie będziemy przepłacać za ogrzewanie.

MIT. Ten punkt nieco odnosi się do omawianego wcześniej mitu. Oczywiście rekuperacja nie zastąpi ogrzewania naszego domu ale pomoże zniwelować koszty z tym związane. Szczególnie dzieje się to zimą, kiedy poprzez brak potrzeby otwierania okien nie dostarczamy zimnego powietrza do naszych pomieszczeń, gdyż to nawiewane przez rekuperację będzie zawsze ciepłe. W tym przypadku oszczędność wynosi około 30%, więc wbrew pozorom jest to dosyć duża kwota, którą będzie można zainwestować na coś innego.

Rekuperacja w mieście czy się opłaca. Sprawdzamy czy to mit czy fakt na podstawie danych z Krakowa.

Rekuperacja w Krakowie zyskuje coraz więcej sympatyków. Nie tak dawno opisywany był hit klimatyzacji w Krakowie którą instalowało bardzo wiele osób ponieważ z roku na rok temperatura w tym mieście jest wyższa. Coraz więcej mamy dni słonecznych oraz upalnych. Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest dość ciekawym rozwiązaniem w aktualnych czasach. Decyduje się na nią coraz więcej osób. Dlatego fakty i mity na jej temat są dość ważne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here