Wakacyjny wyjazd na kolonie a wszy u dzieci

Wielu z nas nadal kojarzy wszawicę z brudem i patologią. W powszechnej świadomości wciąż jest ona schorzeniem bezdomnych, włóczęgów oraz osób pozostających na bakier z higieną. W rzeczywistości jednak ta pasożytnicza choroba jest wysoce zaraźliwa i szybko rozprzestrzenia się w bliskich skupiskach ludzi. Szczególnie narażone są na nie dzieci, dlatego największym problemem okazuje się w przedszkolach, żłobkach oraz — w sezonie letnim — na koloniach czy obozach.

  1. Wszy u dzieci. Co należy o niej wiedzieć? Jak ją rozpoznać?
  2. Wszy u dzieci. Ważna jest profilaktyka. Jak zapobiec wszawicy?
  3. Wszy u dzieci. Sposoby leczenia. Domowe metody vs. leki

Kiedy się pojawi, wiąże się ze sporymi trudnościami. Ze względu na jej „renomę”, zwykle budzi wstyd. Ponadto pozbycie się wszy bez sięgnięcia po specjalistyczne środki zwykle jest niemożliwe. Na szczęście preparaty, które pomogą nam w wytępieniu tych pasożytów są łatwo dostępne w aptekach, a kupno zdecydowanej większości z nich nie wymaga posiadania recepty. Jak więc pozbyć się wszy u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, u których pojawiły się te owady?

Wszy u dzieci. Co należy o niej wiedzieć? Jak ją rozpoznać?

Wszawica, jak już wspomnieliśmy, to pasożytnicza choroba wywoływana przez wszy. Przenosi się, kiedy żywiciel owadów znajdzie się w sąsiedztwie innych ludzi. Wszy zwykle żyją w skórze głowy, ale środowiskiem niektórych gatunków są też włosy łonowe oraz odzież. Co ważne, na świądzie wywołanym przez ukąszenia pasożytów problemy zarażonego się nie kończą. Wszy są bowiem wektorem wielu groźniejszych chorób, włączając w to dur, tyfus oraz gorączkę okopową.

Dlatego tak ważne jest, by w porę zdiagnozować problem. Na szczęście rozpoznanie wszawicy nie jest trudne, a wstępną diagnozę można postawić nawet samemu. Kluczem jest oczywiście obecność samych wszy. Są to niewielkie, pozbawione skrzydeł owady, których kolor oscyluje zazwyczaj wokół różnych odcieni szarości. Wszawicy towarzyszą też gnidy, czyli jajeczka owadów. Są one przymocowane do włosów za pomocą mocnej wydzieliny, a ich oddzielenie bywa sporym sporym problemem. Wszawicy towarzyszy świąd i obecność wydzieliny sączącej się z ran po ukąszeniach, mogącej niekiedy zlepiać włosy chorego. U niektórych dzieci dochodzi ponadto do powiększenia się węzłów chłonnych za uszami.

Wszy u dzieci. Ważna jest profilaktyka. Jak zapobiec wszawicy?

Choć wszawica jest wysoce zaraźliwa, istnieją sposoby na to, by znacząco zmniejszyć ryzyko jej pojawiania się u naszych dzieci. Tu największą rolę odgrywa higiena – włosy malucha powinny być myte jak najczęściej, a po myciu powinniśmy przejrzeć skórę głowy w poszukiwaniu owadów oraz ich jaj. Spore znaczenie ma też kontrola stanu zdrowia innych dzieci w przedszkolu.

Nie należy ponadto zaniedbywać kwestii edukacji i wyrobienia u naszej pociechy zdrowych nawyków. Warto też nauczyć ją, by nie wymieniała się z rówieśnikami osobistymi, mającymi bezpośredni kontakt z włosami przedmiotami. Dotyczy to w szczególności opasek i gumek do włosów oraz odzieży. W aptekach znajdziemy też preparaty odstraszające te owady.

Wszy u dzieci. Sposoby leczenia. Domowe metody vs. leki

Do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do tego, że wszawicę u dzieci leczy się domowymi sposobami. Tu wymienić można choćby takie metody jak smarowanie skóry głowy oliwą lub innymi jadalnymi tłuszczami (które mają za zadanie odciąć owadom dostęp do tlenu) lub wyczesywanie. Największą skutecznością cechują się jednak dostępne w aptekach płyny na wszy i gnidy dla dzieci dla dzieci oraz preparaty w innej postaci – na przykład w sprayu. Ich użycie należy jednak skonsultować z pediatrą lub przynajmniej farmaceutą.

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.