Nietypowe dyscypliny. Niszowe sporty, które można obstawiać

0

Mnóstwo ludzi mówi, że interesuje się sportem. Jednak nie każdy mówiąc to, myśli o tym samym. Pierwsze do głowy przychodzą najpopularniejsze dyscypliny jak piłka nożna, tenis, koszykówka czy hokej. Jednak świat sportu jest bardzo rozległy i istnieje wiele dyscyplin, które można uprawiać. Co za tym idzie, pojawia się też coraz więcej możliwości, żeby je obstawiać. Zakłady sportowe również obracają się przede wszystkim wokół znanych sportów, które cieszą się największym zainteresowaniem. Bukmacherzy mają jednak w swoich ofertach mnóstwo niszowych dyscyplin, o które również możemy się zakładać.

Odbijanie piłki

W naszym kraju nie cieszą się zbytnią popularnością. Co innego za granicą. Ameryka Północna, wschodnia Azja, a nawet niektóre kraje europejskie. W tych miejscach uwielbiają uporządkowane gry podzielone na rundy, serie i kolejki. Jako że odbywa się w takich dyscyplinach mnóstwo spotkań, możemy je obstawiać u bukmacherów. W Polsce bukmacher Totolotek oferuje zakłady na każdą z dyscyplin w tym tekście. Mało tego, ma ich w swojej ofercie o wiele więcej! Jeśli interesujecie się zakładami, możecie odebrać Totolotek bonus na start, który pozwoli na otrzymanie dodatkowych środków. Na początek przyjrzyjmy się sportom, w którym chodzi przede wszystkim o odbijanie piłki.

Baseball – bardzo popularna a USA, a u nas już niekoniecznie. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny, a każda na zmianę atakuje i broni. Gracz z zespołu atakującego odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza. Następnie biegnie do pierwszej bazy, a jeśli mu się uda to do następnej. W tym samym czasie łapacze drużyny broniącej próbują złapać piłkę i zatrzymać tym samym biegnącego zawodnika. Gdy to zrobią zawodnik musi zatrzymać się na najbliższej bazie. Zwycięża zespół, który po 9 rundach zgarnie więcej punktów. Drużyna atakująca zdobywa punkt, jeśli zawodnik zaliczy wszystkie 4 bazy. 

Pesapallo – sport narodowy w Finlandii, nazywany też fińskim baseballem. “Pesa” oznacza gniazdo, a “pallo” piłkę. Drużyny mają po 12 graczy, a nad nimi czuwa kierownik gry. Mecz składa się z dwóch części i każda z drużyn najpierw atakuje, a później broni. W celu wygrania meczu, zespół musi wygrać dwie części gry. Jeśli po dwóch mamy remis, obowiązuje dogrywka. Generalnie sens gry jest w zasadzie taki sam jak w baseballu, ale szczegółowe zasady gry w pesäpallo zauważalnie różnią się od baseballa. W szczególności w pesäpallo duże znaczenie ma kierunek i precyzja uderzenia piłki kijem, a nie tylko odległość, na jaką piłka zostaje odbita.

Krykiet – bowler ma za zadanie tak rzucić piłkę, aby zawodnik z kijem z drużyny przeciwnej jej nie odbił. Z kolei batsman, którego zadaniem jest odbicie jej, musi to zrobić tak, aby nie została złapana przez graczy drużyny przeciwnej rozmieszczonych na całym polu gry. Mecze krykietowe rozgrywa się w kilku odmianach. Tradycyjnie rozgrywa się spotkania wielodniowe, które trwają po sześć godzin przez 3-5 dni. Popularne są także mecze jednodniowe, z których niektóre są dłuższe (7,5 godziny), a inne krótsze (3,5 godziny).W tej drugiej wersji od 2007 roku rozgrywany jest Puchar Świata.

Przez siatkę do gwiazd

Tenis ziemny bez wątpienia należy do najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Jednak jego pochodne nie mogą się z nim równać pod tym względem.

Badminton – znany także jako kometka, choć oficjalnie funkcjonuje pod nazwą badminton. W grze biorą udział 2 lub 4 osobowe drużyny, a ich celem jest przebicie lotki za pomocą rakietki na drugą stronę boiska. Od 1992 roku ten sport stał się dyscypliną olimpijską. W grze należy zdobyć 21 punktów, aby wygrać set. Ostatecznie zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy wygra dwa takie sety. 

Tenis stołowy – ten z kolei często nazywany jest również ping-pongiem i pod tą nazwą również możecie spotkać ten sport. Jest to gra 1vs1 lub 2vs2, której celem jest odbijanie piłeczki za pomocą rakietki w ten sposób, aby przeleciała nad siatką na połowę stołu przeciwnika. Po drodze może ona się odbić tylko raz i w przeciwności do tenisa zwykłego, niedozwolone są zagrania z powietrza. Tutaj gra się do trzech lub czterech wygranych setów, a żeby zdobyć set, należy uzbierać 11 punktów.

Czy to na pewno sport?

Zastanawiające jest to, kto wymyślił, aby zaliczyć szachy do rodzajów sportów. Gra planszowa, strategiczna jak najbardziej, ale sport? Okazuje się, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Nie ma więc dyskusji.

Szachy – gra rozgrywana przez dwóch zawodników przy planszy zwanej szachownicą. W grze korzystają oni z pionków i figur, które mogą poruszać się tylko w określony sposób. Celem gry jest zbijanie pionów przeciwnika, a także obranie strategii, która pomoże w zwycięstwie. Do wygrania konieczne jest uniemożliwienie ruchu królowi przeciwnika, czyli tzw. szach mat. 

Dart – inaczej rzutki, lotki, czyli gra, w której należy trafić nimi do tarczy zawieszonej na ścianie. Jest to w pełni profesjonalny sport i regularnie organizowane są mistrzostwa. Pojedyncza rozgrywka,odbywa się pomiędzy dwójką graczy, którzy na przemian trzykrotnie rzucają do tarczy. Zwycięża ten, który pierwszy osiągnie założoną liczbę punktów, zazwyczaj 301 lub 501, przy czym punkty „odlicza się od tyłu” od np. 501 aż do 0, więc nie chodzi o przekroczenie danej liczby, a o dokładne wykręcenie takiego wyniku w swoich rzutach.

Poza wymienionymi istnieje jeszcze wiele dyscyplin sportowych, które możemy obstawiać u bukmachera, a które jednocześnie nie biją rekordów oglądalności. Warto się jednak nimi zainteresować, bo one także mogą przynieść zysk z zakładów i to czasami częściej niż tradycyjna piłka nożna.