Masz problem z nadmiernym poceniem? Rozwiązaniem jest botoks!

Nadpotliwość to bardzo kłopotliwa dolegliwość – choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może utrudniać codzienne funkcjonowanie, być przyczyną zaniżonej samooceny oraz problemów z nawiązywaniem relacji z innymi osobami. Na szczęście współczesna medycyna ma sposoby na skuteczne leczenie nadpotliwości – np. wstrzykiwanie botoksu w określone partie ciała.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie przyczyny może mieć nadmierne pocenie pod pachami czy na stopach,
  • jak botoks działa na nadpotliwość,
  • jak przebiega zabieg na nadpotliwość z wykorzystaniem botoksu.

Pocenie się jest naturalnym sposobem organizmu na regulowanie temperatury ciała. Na ludzkiej skórze zlokalizowanych jest nawet do 4 mln gruczołów potowych, przez które pot wydobywa się na zewnątrz i wysycha. Dzięki temu narządy i tkanki nie przegrzewają się. Dodatkowo razem z potem z organizmu usuwane są szkodliwe toksyny.

W normalnych warunkach dorosły człowiek w ciągu doby wydziela około 800 ml potu, choć oczywiście np. w bardzo ciepłe dni albo podczas intensywnego uprawiania sportu ta ilość może wzrastać nawet do kilku litrów. Jeśli wydzielanie potu jest bardzo wysokie na co dzień, nawet w chłodne dni i przy zachowaniu zasad higieny, mamy właśnie do czynienia z nadpotliwością.

Nadpotliwość – przyczyny i rodzaje

Bezpośrednią anatomiczną przyczyną nadpotliwości jest nadmierna aktywność gruczołów potowych, które wydzielają bardzo duże ilości potu. Nadpotliwość może mieć charakter miejscowy – najczęściej spotykane jest nadmierne pocenie pod pachami, choć u niektórych osób występuje również nadmierna potliwość stóp, dłoni, pleców czy karku.

Nadpotliwość dzieli się również na pierwotną oraz wtórną. Ta pierwsza jest najprawdopodobniej wywoływana przez czynniki genetyczne, a nadmierne wydzielanie potu potęgują sytuacje stresowe, nadwaga, ogólnie niezdrowy tryb życia, stosowanie używek itp. Z kolei nadpotliwość wtórna ma związek ze współistniejącymi chorobami (nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona, cukrzyca), przyjmowaniem niektórych leków czy zaburzeniami hormonalnymi (np. w okresie menopauzy).

Botoks – metoda na nadpotliwość

Botoks – zwany również toksyną botulinową lub jadem kiełbasianym – to bardzo silnie trująca neurotoksyna produkowana przez bakterie rozwijające się w zepsutym mięsie i wędlinach. Już w latach 70. XX wieku zauważono jednak, że odpowiednio oczyszczony i pozbawiony toksycznego działania botoks ma bardzo cenne właściwości, takie jak hamowanie impulsów nerwowo-mięśniowych.

Wstrzykiwanie botoksu ponad 50 lat temu stało się więc jedną z metod leczenia zeza, spastycznego skurczu powiek, zaburzeń czynnościowych mięśni, nadmiernej kurczliwości mięśni, występujących m.in. przy porażeniach mózgowych, oraz napięciowych bólów głowy. Obecnie botoks jest preparatem szeroko wykorzystywanym również w medycynie estetycznej, przede wszystkim do wygładzania zmarszczek (kurze łapki, lwie zmarszczki, zmarszczki poprzeczne czoła). Innym bardzo popularnym zastosowaniem botoksu jest leczenie nadpotliwości, znajdujące się w ofercie kliniki ESTELL w Warszawie.

Wstrzykiwanie botoksu – nowoczesne leczenie nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości z wykorzystaniem botoksu bazuje na zdolnościach tej substancji do czasowego blokowania impulsów nerwowych, które pobudzają gruczoły potowe do produkcji potu. To z kolei powoduje zahamowanie pocenia się.

Sam zabieg nie należy do skomplikowanych – polega po prostu na śródskórnym podawaniu botoksu w miejsca dotknięte nadpotliwością. Mogą to być zarówno pachy, jak i stopy, dłonie czy plecy. Zabieg jest nieinwazyjny, ostrzykiwaną skórę można znieczulić kremem, a od razu po jego zakończeniu można wrócić do normalnych aktywności. Efekty utrzymują się – w zależności od indywidualnych predyspozycji – od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Zapraszamy na konsultacje do kliniki ESTELL!

Źródła:

http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/nadpotliwosc_wstydliwy_problem_uroda_i_medycyna_przemyslaw_styczen.pdf
https://www.termedia.pl/f/f/0534567b0c126a2f4e50c3acf4e353da.pdf
https://www.researchgate.net/publication/270905006_Leczenie_nadpotliwosci_dloni_i_pach_toksyna_botulinowa_typu_A_metoda_mezoporacji_A_treatment_of_axillary_and_palmary_hyperhidrosis_by_mesoporation_with_botulinum_toxin_A

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.