Home LifeStyle Ekologiczny dom, czyli jaki?

Ekologiczny dom, czyli jaki?

0

Moda na życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym nie przemija. W niemal każdym sklepie dostępne są ekologiczne produkty spożywcze i akcesoria, a o ekologii mówi się nawet w kontekście budownictwa i wystroju wnętrz. Ekologiczny dom – jaki powinien być? Odpowiadamy, korzystając ze wsparcia merytorycznego ekspertów ze sklepu internetowego OtoNatura, we współpracy z którym powstał ten artykuł.

Niskoemisyjny

Ekologiczny dom powinien być przede wszystkim niskoemisyjny. Świetnie, gdyby był ogrzewany przy pomocy odnawialnych źródeł energii, np. pompy ciepła czy kolektorów słonecznych, nie zaś węgla, przy którego spalaniu produkowane są ogromne ilości dwutlenku węgla. Jeszcze lepiej, gdyby nie generował zbyt dużej ilości ścieków oraz był podłączony np. do przydomowej oczyszczalni zgodnej z ideą recyklingu.

Dom niskoemisyny to też taki, w którym nie produkuje się nadmiernej ilości śmieci. Ten aspekt zależy jednak od przyzwyczajeń i stylu życia mieszkańców. Ci, którym zależy na kondycji naszej planety, powinni zrezygnować z kupowania produktów w jednorazowych, plastikowych opakowaniach, skrupulatnie segregować odpady oraz ponownie wykorzystywać przeznaczone do wyrzucenia przedmioty.

Oszczędny

Ekologiczny dom powinien być też oszczędny, czyli zaprojektowany i urządzany w taki sposób, aby nie marnować energii elektrycznej (która w Polsce pochodzi głównie z zanieczyszczających powietrze elektrowni węglowych) czy wody. W ekologicznym domu powinny pojawić się energooszczędne żarówki LEDowe, czujniki zmierzchu czy też aeratory napowietrzające wodę w bateriach kuchennych i łazienkowych w celu zmniejszenia jej zużycia.

Mieszkańcy ekologicznego domu powinni natomiast pamiętać o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywają czy urządzeń RTV pobierających energię w trybie stand-by. Dobrze by było, gdyby częściej wybierali kąpiele pod prysznicem, niż w wannie oraz prali większe ilości ubrań na raz. Niewielka zmiana nawyków może być wielką zmianą ku oszczędności.

Naturalny

Pod pojęciem ekologiczny dom może się także kryć dom wykończony i wyposażony przy pomocy naturalnych materiałów takich jak np. kamień i drewno. W ekologicznym domu nie ma miejsca na plastikowe meble, ścianki z plexi i wykładziny PCV – każdy element wyposażenia powinien mieć ekologiczny, biodegradowalny charakter.

Ekologiczne wyposażenie jednak nie wystarczy. Ważne jest też to, aby mieszkańcy żyli w sposób zgodny ze środowiskiem naturalnym – korzystali z dobrodziejstw przydomowego ogrodu czy też używali biodegradowalnych, drewnianych akcesoriów higienicznych. Tego typu produkty mogą nabyć między innymi w sklepie internetowym zero waste OtoNatura, we współpracy z którym powstał ten artykuł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak stworzyć ekologiczny dom, zapoznaj się z blogiem drogerii internetowej OtoNatura, która jest sponsorem tej publikacji. W tekście znajdziesz wszystkie informacje, o których nie wspomnieliśmy w tym artykule oraz rekomendacje produktów zero waste, dzięki którym łatwo zmienisz codzienne nawyki szkodliwe dla środowiska naturalnego.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version