Home LifeStyle Brak sieci Wi-Fi – co może zakłócać sygnał?

Brak sieci Wi-Fi – co może zakłócać sygnał?

0
closeup of a wireless router and a man using smartphone on living room at home ofiice
closeup of a wireless router and a man using smartphone on living room at home ofiice

Twój Internet ciągle spowalnia, tnie się i od czasu do czasu po prostu znika? W takim wypadku problemem może nie być wcale dostawca usług. Co może zakłócać sygnał Wi-Fi i jak sobie poradzić z tym problemem?

Brak sieci Wi-Fi – przyczyny niezależne

Wybór wyższego abonamentu na Internet nie daje gwarancji, że każde połączenie będzie stabilne. Bardzo często okazuje się, że problemy techniczne lub nieprawidłowe ustawienia routera mogą przyczyniać się do słabszej jakości Internetu. Tym samym konieczne może być wzmocnienie sygnału Wi-Fi. Część problemów technicznych może być zależna od operatora – czasami przecież zdarzają się awarie, które przejściowo mogą powodować zakłócenia. Jednakże bardzo często pobieranie plików i otwieranie stron na komputerze trwa w nieskończoność. Dlaczego?

Powody mogą być również w pełni niezależne od ciebie lub operatora. W przypadku sygnału radiowego lub satelitarnego, do zakłócania mogą przyczyniać się niesprzyjające warunki pogodowe. Zwłaszcza rzęsisty deszcz i nawet niewielki wiatr mogą mieć ogromne znaczenie. Ten problem nie dotyczy innych rodzajów łącza – Internet światłowódna przykład jest pozbawiony takiego ryzyka. Warto także zwrócić uwagę na przeszkody architektoniczne. Dotyczy to zarówno zbrojeń w ścianach, jak i wyboru rozwiązania, które nie jest najlepsze ze względu na położenie budynku. Niekorzystnie na siłę sygnału może wpłynąć także zbyt duża liczba innych sieci w otoczeniu budynku.

Problemy z sygnałem Wi-Fi

Problemy z sygnałem Wi-Fi, jego prędkością i możliwością połączenia często są także spowodowane sprzętem. Najczęściej problemem jest przestarzały router. Takich kłopotów można doświadczyć, jeśli sprzęt jest źle ustawiony i po prostu nieprawidłowo skonfigurowany. Te elementy na szczęście można łatwo wyeliminować.

Przede wszystkim warto zmienić dotychczasowe umiejscowienie routera. To urządzenie nie może być obudowane. Warto sprawdzić, czy znajduje się mniej więcej na środku mieszkania. Idealną wysokością dla routera jest 1,5 m. Wtedy masz największe szanse, że sygnał dotrze do wszystkich zakątków w mieszkaniu. Zakłócenie sygnału może spowodować także obecność sprzętu w bezpośredniej okolicy routera. Dlatego warto usunąć go z sąsiedztwa telewizora, odbiorniku radiowego, głośników na Bluetooth czy mikrofalówki. Tłumienie sygnału i przerywanie go bywa spowodowane ustawieniem routera w pobliżu elementów metalowych, szklanych, ceglanych i betonowych.

Szybki Internet – światłowód rozwiązaniem problemu?

Jeśli marzy ci się bezproblemowy i mniej narażony na przerwy Internet, światłowód będzie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest to naprawdę szybkie łącze, o wiele stabilniejsze niż Internet kablowy oraz niezależne od warunków zewnętrznych i pogodowych.

Oczywiście światłowód także może być podłączony do routera, którym rozprowadzasz sieć po mieszkaniu, aczkolwiek dobranie idealnych parametrów sprzętu znacznie ułatwi użytkowanie Internetu.

NO COMMENTS

Exit mobile version