Zakup mieszkania – co trzeba wiedzieć o procedurze kredytowej?

Procesu kredytowy w przypadku mieszkania jest skomplikowany – co nie oznacza, że musi być uciążliwy i stresujący. Warto posiadać świadomość przebiegu procedury oraz jej poszczególnych etapów. Ponadto wymaga ona nieco przygotowania oraz posiadania kilku niezbędnych dokumentów. Jak wygląda kredyt hipoteczny z perspektywy kupna mieszkania?

Jak wziąć i zrealizować kredyt hipoteczny?

Zakup nieruchomości – przy równoczesnym zaciągnięciu zobowiązania w banku – to złożony i wieloetapowy proces. Przede wszystkim musisz potwierdzić swoją zdolność kredytową bezpośrednio w banku lub u pośrednika kredytu na mieszkanie. Należy pamiętać, że konieczne będzie posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Jeśli zdecydujesz się na zakup w rynku wtórnym, ważne jest zawiązanie umowy przedwstępnej, która ułatwi Ci postępowanie dowodowe w razie braku wypełnienia zobowiązań przez drugą stronę. Umowa cywilnoprawna powinna być zawarta w formie pisemnej, najlepiej z poświadczeniem notariusza. 

Niektóre placówki nie wymagają umowy przedwstępnej, aby udzielić kredytu hipotecznego. Z kolei na rynku pierwotnym do złożenia wniosku wystarczy zwykły prospekt informacyjny z częścią indywidualną.

Jakie dokumenty należy skompletować do wniosku o kredyt na mieszkanie?

Przed przystąpieniem do sporządzania pisma należy zaopatrzyć się w następujące dokumenty: 

  • dane osoby, która składa wniosek/ poręcza kredyt;
  • dowód osobisty, paszport bądź prawo jazdy jako drugi dokument poświadczający;
  • zaświadczenie o zarobkach.

Jeśli decyzja kredytowa zostanie rozpatrzona pozytywnie, możliwe będzie podpisanie umowy kredytowej. Należy uważnie zapoznać się z warunkami przygotowanymi przez bank lub pośrednika. Zwróć uwagę na wymagania, które będziesz musiał spełnić również przed podpisaniem umowy kredytowej. 

Jak wziąć kredyt hipoteczny – umowy deweloperskie i wpis do hipoteki

Jeśli Twoje mieszkanie jest dopiero w budowie, niezbędne będzie zawiązanie umowy z deweloperem. Z kolei jeżeli budynek z mieszkaniem jest już oddany do użytkowania, wystarczy umowa przedwstępna. Umowę zakupu mieszkania należy podpisać w obecności notariusza, który poświadczy urzędowo czynność prawną. 

Konieczny jest również wpis do hipoteki, którego dokonać można w sądzie rejonowym właściwym dla zakupionego mieszkania. Opłata wynosi z reguły 200 zł. Czynnością dodatkową będzie złożenie podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 19 zł w urzędzie skarbowym.

Ostatnie kroki kredytu na mieszkanie

Niezbędne jest dostarczenie aktu notarialnego do banku. Poza umową zakupu mieszkania, w celu uruchomienia kredytu, należy zabrać ze sobą również:

  • wniosek o wpis hipoteki;
  • potwierdzenie opłacenia wpisu do hipoteki;
  • potwierdzenie opłacenia czynności cywilnoprawnych.

Dodatkową opcją jest możliwość ubezpieczenia nieruchomości. W tym wypadku warto skorzystać z oferty pośrednika lub banku, który z pewnością doradzi Ci jednego ze swoich stałych partnerów. Z reguły dobrze jest skorzystać z takiej opcji, gdyż często generuje ona dodatkowe profity w postaci korzystniejszych ofert. Wynika najczęściej z bliższej współpracy banku i ubezpieczyciela.

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.