Możliwość legalizacji marihuany w Polsce jest jednym z tych tematów, które powracają jak bumerang przy okazji rozmaitych kampanii wyborczych. W naszym kraju spotkać można zarówno zawziętych przeciwników legalizacji THC, jak i zwolenników, którzy twierdzą, że każdy człowiek powinien móc decydować o swoim losie sam. Zobacz, jak obecnie wygląda sprawa legalności marihuany i jakie są tego przyczyny.
Polska wolna od marihuany?
Niemal każdy z nas wie, że w Polsce posiadanie marihuany jest nielegalne – nie można kupić jej w żadnym ze sklepów, a ewentualne “zdobycie” jej od dilera wiąże się z łamaniem prawa. Marihuana postrzegana jest wciąż jako groźny narkotyk, przed którym należy chronić społeczeństwo – a zwłaszcza dzieci i młodzież. Nie oznacza to jednak, że nasz kraj jest wolny od konopi – młodzi ludzie często sięgają po marihuanę na przykład na imprezach, albo też podczas wyjazdów do krajów, gdzie wolno jest korzystać z marihuany – ułatwia to system otwartych granic w Europie. W Polsce popularne jest palenie marihuany przez lufkę. Niektóre osoby palą marihuanę także przez fajkę wodną oraz w skrętach – pomieszaną ze zwykłym tytoniem (joint) lub samą, “czystą” (spliff).
Do więzienia za marihuanę?
Polska wciąż jest jednym z krajów, w którym za posiadanie nawet niewielkich ilości marihuany grożą surowe kary, nie dotyczą one jednak nasion marihuany. Przyczyną tego stanu rzeczy jest artykuł 62. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zobowiązuje służby do karania osób posiadających narkotyki. “Standardowo”, za posiadanie marihuany grozi do trzech lat pozbawienia wolności – jednak, jeśli ktoś posiada naprawdę duże ilości narkotyku, musi liczyć się z możliwością spędzenia dziesięciu lat w więzieniu! Z drugiej strony jednak, od roku 2012 istnieje możliwość umorzenia postępowania przed wszczęciem dochodzenia lub śledztwa, jeśli ilość posiadanej marihuany była nieznaczna i przeznaczona wyłącznie na własny użytek, a wymierzenie kary byłoby “niecelowe” (czyli na przykład nie miałoby charakteru wychowawczego). Oczywiście, w takich sprawach tego rodzaju trudno jest zdecydować jednoznacznie, kiedy kara byłaby “celowa”, a kiedy nie.
Marihuana w medycynie
Ale marihuana to nie tylko jedna z używek, po którą sięgają żądni wrażeń studenci – marihuana może także leczyć wiele chorób i dolegliwości. Wśród zaburzeń, które można leczyć za pomocą marihuany, znajdują się padaczka, zespół stresu pourazowego, a także objawy stwardnienia rozsianego. Możliwość zalegalizowania leków na bazie marihuany budziła w Polsce ogromne kontrowersje – na szczęście jednak już od listopada ubiegłego roku, w naszym kraju obowiązuje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, która ułatwia stosowanie konopi indyjskich, gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Leki na bazie marihuany są już dostępne w aptekach – może je przepisać każdy lekarz. Najbardziej zadowoleni z tego faktu są neurolodzy, którzy właśnie w konopiach pokładają nadzieje na pokonanie lekoopornych form epilepsji.