Sztuczna inteligencja jako niesamowita dziedzina nauki

0

Technologia idzie naprzód – w ostatnich latach rozwija się intensywnie, dostarczając konsumentom wiele nowych usług, czy produktów. Nowoczesne komputery, systemy płatności, roboty, towarzyszą nam każdego dnia, podczas zakupów, rozrywki, pracy, czy porządków domowych. Sztuczna inteligencja – zapewne każdy słyszał takie określenie, ale czy ludzie zdają sobie sprawę co ono oznacza?

Sztuczna inteligencja – co to takiego?

Sztuczna inteligencja to dziedzina wiedzy, która swoim zasięgiem obejmuje takie działy jak obliczenia ewolucyjne, logikę rozmytą, robotykę, czy sieci neuronowe w informatyce. Ten specjalny dział informatyki zajmuje się tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te działania.
Programy, systemy obsługujące nas w sklepie, roboty, które pomagają nam w sprzątaniu, to wszystko zaliczyć można do sztucznej inteligencji. Co istotne, naukowcy nie poprzestają na dotychczasowych wynalazkach, tworząc i programując coraz to nowsze i bardziej inteligentne. Eksperci uważają, iż istnieje 50% prawdopodobieństwo osiągnięcia przez sztuczną inteligencję ludzkiego poziomu przed 2040 rokiem. W 2015 roku amerykańscy badawcze stworzyli program, który w zawodach z analizy danych pokonał aż 615 drużyn na 906, które składały się z ludzi. Niesamowite!

Sztuczna inteligencja to niewątpliwie niesamowita dziedzina nauki, jednakże doprowadzenie wynalazków do poziomu inteligencji ludzkiej może okazać się wielkim błędem, mogącym nawet doprowadzić do upadku naszej rasy.