Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Sposób zakładania nowej firmy jest w dużej mierze uzależniony od formy prawnej, jaką przyszły właściciel obrał dla rozpoczynanego przedsięwzięcia. Małą firmę jednoosobową można założyć w jeden dzień, lecz na pełną rejestrację spółki poczekacie nieco dłużej.

Firma osobowa

Jeśli posiadacie profil zaufany na platformie ePUAP, to w godzinę lub dwie zakończycie zakładanie firmy jednoosobowej. Wszystkie formalności wypełnicie za pomocą tego elektronicznego portalu. W rzeczywistości nie będziecie musieli użyć ani jednego dokumentu papierowego, choć zaleca się by finalny wniosek również wydrukować. Osoby bez profilu zaufanego mogą również wypełnić wniosek elektroniczny, lecz swoją tożsamość muszą potem poświadczyć podczas jednej wizyty w lokalnym urzędzie.

Spółka kapitałowa

Rejestracja większych przedsiębiorstw jest nadzorowana przez specjalny wydział sądu. Aby założyć spółkę akcyjną lub z o.o. wymagane jest skompletowanie stosu dokumentów. Sąd chce zobaczyć umowy oraz informacje na temat zarządu przyszłej firmy, a dopiero później udziela zgody na rejestrację i nadaje podmiotowość prawną. Założenie spółki to proces, który często nadzorują prawnicy, gdyż sąd nieraz może odrzucić wniosek.

Post Author: itlife.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.