Jak wygląda zabieg implantu zęba?

0
Jak wygląda zabieg implantu zęba?

Zabieg wszczepienia implantu zębowego składa się z kilku etapów. Każdy z nich ma duże znaczenie z punktu widzenia skuteczności procedury oraz zdrowia pacjenta i jego komfortu. Rozważasz wykonanie implantu, aby poprawić wygląd uzębienia? Sprawdź, jak wygląda jego założenie krok po kroku.

Implant zęba — na czym to polega?

Zabieg wszczepienia implantu zębowego to proces, który zwykle trwa kilka miesięcy. Jest to niezbędne, aby zapewnić trwały i naturalny efekt. To najskuteczniejszy sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu i powrót do komfortowego życia. Konieczność przejścia procedury medycznej niekiedy budzi u pacjentów lęk, dlatego zwlekają z umówieniem się na wizytę.

Ty również obawiasz się zabiegu, bo nie masz pewności, jak dokładnie przebiega? Pod adresem: https://novadent-stomatologia.pl/chirurgia-stomatologiczna znajdziesz więcej szczegółowych informacji na temat wstawiania implantów zębowych. Warto pamiętać, że proces zawsze jest dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wszczepienie implantu zęba — jakie są wskazania?

Implanty zębowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą przywrócić funkcjonalność i estetykę swojego uzębienia. Wśród wskazań do wykonania zabiegu można zaliczyć:

  • braki w uzębieniu,
  • niemożność noszenia tradycyjnych protez,
  • chęć poprawy estetyki uśmiechu,
  • profilaktyka zaników kości,
  • troska o zdrowie jamy ustnej.

Co ważne, implanty zębowe są trwałym rozwiązaniem, które przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać całe życie. Decyzje o wykonaniu zabiegu zawsze natomiast podejmuje stomatolog po szczegółowej diagnostyce i ocenie indywidualnej sytuacji pacjenta.

Implant zęba — na czym to polega?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu krok po kroku?

Jeśli rozważasz zabieg implantu zęba, warto wiedzieć, jak on przebiega w kolejnych krokach. Implantacja składa się z kilku istotnych etapów, które nie mogą zostać pominięte. Zobacz, jak przeprowadza się taką procedurę.

  1. Konsultacja i planowanie

Pierwszym krokiem zawsze jest badanie stomatologiczne. Dentysta ocenia stan jamy ustnej, wykonuje zdjęcia rentgenowskie lub tomografię komputerową, aby ocenić stan kości i przygotować indywidualny plan leczenia. Następnie wybiera się rodzaj implantu, omawia potrzeby pacjenta i planuje ewentualne dodatkowe procedury, np. regenerację kości.

  1. Przygotowanie do zabiegu

W tym etapie ma miejsce regeneracja kości (jeśli jest konieczna). W przypadku zbyt małej ilości kości wykonuje się zabiegi augmentacyjne, np. przeszczep kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej. Może być konieczne usunięcie zębów, leczenie stanów zapalnych czy innych problemów zdrowotnych.

  1. Wszczepienie implantu

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny.

Stomatolog wykonuje niewielkie nacięcie dziąsła, aby odsłonić kość, a następnie umieszcza implant (tytanowy wszczep) w odpowiednim miejscu. Dziąsło jest następnie zszywane, a implant pozostawia się na okres integracji z kością (osteointegracja), który trwa od 3 do 6 miesięcy.

  1. Okres gojenia

Implant zrasta się z kością, co zapewnia jego stabilność. Jeśli znajduje się on w widocznym miejscu, stomatolog może zastosować tymczasową koronę.

  1. Montaż śruby gojącej

Po okresie osteointegracji implant jest odsłaniany, a na jego szczycie umieszcza się śrubę gojącą, która modeluje dziąsło wokół przyszłej korony. Ten etap trwa zwykle od 2 do 4 tygodni.

  1. Osadzenie korony protetycznej

Po wygojeniu dziąsła pobiera się wyciski, na podstawie których technik dentystyczny wykonuje koronę protetyczną. Następnie jest ona przytwierdzana do implantu za pomocą łącznika.

  1. Kontrola pozabiegowa i pielęgnacja

Po zakończeniu zabiegu konieczne są regularne wizyty kontrolne. Higiena jamy ustnej i dbałość o implant są kluczowe, aby zapewnić jego trwałość.

Czy warto zdecydować się na implant zęba?

Decyzja o wszczepieniu implantu zębowego zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. W większości przypadków implanty są natomiast uznawane za jedną z najlepszych metod uzupełniania braków zębowych. Warto zdecydować się na implant, przede wszystkim dlatego, że wygląda i „działa” on jak naturalny ząb. Przywraca pełną zdolność do żucia i mówienia, bez uczucia ciała obcego w ustach.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.