Oprawy Oświetleniowe Przeciwwybuchowe: Bezpieczeństwo w Strefach Zagrożenia Wybuchem

0

Zakłady przemysłowe często wykorzystują substancje, które mogą tworzyć atmosfery wybuchowe. Mowa o palnych gazach i parach cieczy oraz pyłach. W takich miejscach niezwykle ważne jest, aby każde urządzenie elektryczne było zabezpieczone przed iskrzeniem, wyładowaniami elektrostatycznymi oraz przegrzaniem, co mogłoby prowadzić do wybuchu.

Oświetlenie na produkcji jest wszędzie

Hale produkcyjne, magazyny, strefy przeładunkowe, a także przestrzenie socjalne i zewnętrzne zakładu mają wspólny mianownik: oświetlenie. Jest ono niezbędne nie tylko do pracy w dowolnym czasie, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracowników. Dlatego przepisy i normy wymagają posiadania oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego.

Dlaczego oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe są niezbędne?

W pomieszczeniach zagrożonych wybuchem konieczne jest stosowanie opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych. Ich konstrukcja zapewnia, że nawet zwykła lampa nie stanie się źródłem wybuchu czy pożaru, który mógłby zniszczyć cały zakład przemysłowy.

Oprawy te są wykonane z materiałów nieiskrzących, niegromadzących ładunków elektrostatycznych (lub są odpowiednio uziemione) oraz wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, pyły i wilgoć.

Uniwersalne Oprawy Przeciwwybuchowe

Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe OptiLine firmy HARDO są wszechstronne pod kątem zastosowań przemysłowych. Jako oprawy liniowe LED, stanowią doskonały zamiennik dla tradycyjnych opraw świetlówkowych, co pozwala na oszczędność energii i redukcję kosztów.

Nadają się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mogą służyć jako oświetlenie podstawowe oraz awaryjne. Oznacza to, że w przypadku awarii zasilania oprawy dwufunkcyjne przechodzą w tryb awaryjny, a zasilanie jest realizowane z wewnętrznego akumulatora lub centralnej baterii.

Ekonomiczny montaż

Oprawy przeciwwybuchowe Ex są zazwyczaj droższe niż standardowe oprawy przemysłowe, ze względu na konieczność zastosowania licznych zabezpieczeń, aby zapobiec zapłonowi. Jak można zatem obniżyć koszty?

Kluczowa jest konstrukcja lampy, która umożliwia tani i szybki montaż. Obejmuje to rozwiązania pozwalające na przelotowe łączenie opraw bez użycia dodatkowych skrzynek łączeniowych i większej ilości kabli. Ważne jest też ułożenie elementów wewnętrznych w sposób ułatwiający szybkie podłączenie kabli. W efekcie proces montażu jest szybki, a tym samym tani.