Analogi GLP-1 – przełom w leczeniu otyłości, o którym w Polsce wciąż nie wie większość chorych

0

Choć na świecie analogi GLP-1 zrewolucjonizowały leczenie otyłości, w Polsce blisko 80% osób zmagających się z tą chorobą wciąż o nich nie słyszało, wynika z raportu kliniki Holi “Holistycznie o leczeniu otyłości w Polsce”[1]. Ponadto, aż 92% respondentów z BMI powyżej 30 kg/m² nie wskazuje lekarza jako specjalisty, który powinien być częścią zespołu terapeutycznego. Brak wiedzy i wsparcia medycznego powoduje, że wiele osób podejmuje próby leczenia na własną rękę, co często kończy się brakiem oczekiwanych rezultatów i niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Pomimo rosnącej liczby osób zmagających się z nadwagą i otyłością, nowoczesne terapie farmakologiczne, które zrewolucjonizowały podejście do leczenia tej choroby na całym świecie, pozostają w Polsce mało rozpoznawalne i rzadko stosowane. O analogach GLP-1 nie słyszało 80% Polaków z otyłością, a jakiekolwiek leczenie farmakologiczne stosowało 18%. Dla porównania, o operacjach bariatrycznych słyszało 69,1% tej grupy.

Tymczasem, jak wskazują badania naukowe stosowanie analogów GLP-1 w leczeniu otyłości jest skuteczne i bezpieczne: leki te powodują średnią utratę masy ciała na poziomie od 6% do nawet 20% (w czasie 56-72 tygodni, w zależności od leku i badania). Utrata już od 5% do 10% masy ciała w przypadku osób chorujących na otyłość poprawia znacząco stan zdrowia, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób współistniejących z otyłością.

Środowisko naukowe wyróżniło analogi GLP-1 w leczeniu choroby otyłościowej tytułem Przełomu Roku 2023, równocześnie podkreślając istnienie szeregu niepewności, które ta rewolucja za sobą niesie – głównie związanych z nadużywaniem tych leków i niewłaściwym ich stosowaniem, również na własną rękę.

Przyczyn tych obaw należy dopatrywać się w świadomości społecznej. Do niedawna lekarz nie mógł zaoferować choremu żadnego leku, a choroba otyłościowa pozostawała w systemie niezauważona aż do momentu, gdy leczeniem mógł zająć się chirurg bariatra. Nawet jeżeli pacjent chciał leczyć chorobę, musiał w dużej mierze płacić za to sam. Nie dziwi zatem, że 91,9% respondentów, których BMI wynosiło powyżej 30 kg/m², nie wskazało lekarza jako specjalisty, który powinien znaleźć się w zespole terapeutycznym zajmującym się leczeniem otyłości. Równocześnie 20% osób z otyłością przyznało, że czuje się niekomfortowo w kontaktach z lekarzami.

Pacjenci z chorobą otyłościową często podejmują samodzielne próby redukcji wagi, niestety zwykle bez trwałego efektu, wpadając w pułapkę błędnego koła odchudzania. Skuteczność analogów GLP-1 w leczeniu otyłości jest największa, gdy są one stosowane wraz z innymi elementami terapii i pod opieką doświadczonego zespołu. Stosowanie analogów GLP-1 bez holistycznego podejścia będzie po pierwsze nieefektywne, a po drugie spowoduje, że po odstawieniu leku dojdzie do nawrotu choroby otyłościowej. Włączenie do terapii takich działań jak odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz wsparcie psychologiczne pozwala maksymalizować efektywność leczenia i utrzymanie osiągniętych rezultatów – mówi dr Zuzanna Przekop, Head of R&D w klinice Holi.

Pełen raport „Holistycznie o problemie otyłości w Polsce” można pobrać na stronie: www.klinikaholi.pl/raport

[1]  Badanie zostało zrealizowane przez SW RESEARCH Agencję Badań i Rozwoju  między 13-18 grudnia 2023 metodą CAWI w dwóch etapach: I na reprezentatywnej próbie 1006 Polek i Polaków, wśród których znalazło się 120 osób z BMI > 30 kg/m2; w II zrealizowano 200 ankiet z osobami z BMI > 30 kg/m2.