Jakie są zalety posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej?

0

Nie da się zaprzeczyć, że systemy oparte na odnawialnych źródłach energii są coraz powszechniej wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w domach i firmach. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest fotowoltaika, czyli technologia wykorzystująca promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Jakie są korzyści z instalacji fotowoltaiki dla domu lub przedsiębiorstwa? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Korzyści z montażu fotowoltaiki dla gospodarstw domowych i firm

Najważniejszą zaletą systemu fotowoltaicznego są realne oszczędności na rachunkach za prąd. Instalacja fotowoltaiczna umożliwia generowanie własnej energii elektrycznej z całkowicie bezpłatnego zasobu, jakim jest promieniowanie słoneczne, dzięki czemu wydatki na energię elektryczną maleją do minimum. Warto jednak wiedzieć, że moc instalacji fotowoltaicznej powinna zostać odpowiednio dobrana do zapotrzebowania. Zbyt mała moc systemu będzie bowiem przekładała się na niedostateczne obniżenie wysokości rachunków, zaś zbyt duża to za wysokie koszty początkowe i niepełne wykorzystywanie potencjału systemu, w efekcie czego czas zwrotu z inwestycji znaczącą się wydłuży. Z tego powodu dobór mocy instalacji powierz specjalistom ze sprawdzonej firmy fotowoltaicznej – Nexenergy (https://nexenergy.pl/).

Produkcja własnej energii to także niezależność energetyczna. Posiadanie systemu chroni przed wahaniami cen energii elektrycznej na rynku, umożliwiając lepsze planowanie budżetu domowego lub firmowego. W przypadku wyposażenia w magazyn energii nie trzeba także obawiać się przerw w dostawach prądu. Można także korzystać z prądu w miejscach o ograniczonym dostępie do sieci energetycznej.

Inwestycja w system fotowoltaiczny oznacza również ochronę środowiska naturalnego. Fotowoltaika wykorzystuje odnawialne źródła energii, a podczas swojego działania szkodliwych gazów cieplarnianych. Nie przyczynia się zatem do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dla firm tego rodzaju działania oznaczają również budowanie pozytywnego, proekologicznego wizerunku biznesowego.

Jak zadbać o rentowność inwestycji?

Wiele osób rozważając inwestycję w system fotowoltaiczny, zastanawia się, czy fotowoltaika się opłaca? Tego rodzaju rozważania pojawiły się szczególnie w kontekście zmian, jakie nastąpiły w związku z nowym systemem rozliczenia nadwyżki prądu z fotowoltaiki przesyłanej do sieci. System opustów został bowiem zastąpiony prze net-billing, który opiera się na wartości rynkowej energii elektrycznej. Choć zmiana ta jest mniej korzystna dla prosumentów, do fotowoltaika nadal przynosi realne oszczędności na rachunkach za prąd, obniżając je nawet o 90%. Co więcej, podniesione zostały kwoty dotacji na inwestycje w panele fotowoltaiczne, dzięki czemu zwrot z inwestycji następuje w równie szybkim tempie.