Coraz więcej osób wybiera wypożyczanie zamiast kupowania – dlaczego?

0

Kupić, czy wypożyczyć? To dylemat, przed którym staje coraz więcej konsumentów. W ostatecznym wyborze decydujących jest kilka czynników – ekonomia i racjonalna ocena potrzeb, wpływ podjętej decyzji na środowisko czy osobiste przekonania. Ostatecznie coraz więcej osób decyduje się na wypożyczanie. A jak pokazuje analiza OLX – będzie ich jeszcze więcej.

Kto napędza wypożyczenia

Jak wynika z raportu IQS, opracowanego na zlecenie OLX, około 40% dorosłych Polaków wypożyczało jakiś sprzęt w ciągu ostatniego roku. W grupie tej najwięcej jest osób młodszych (do 44 r.ż.), mieszkańców większych miast [1]. Świadczy to o zmianie pokoleniowej w podejściu do posiadania. Młodzi dostrzegają w nim obciążenia związane z kosztem zakupu. Potwierdzają to wyniki badania IQS. Prawie 50% badanych, decydujących się na wypożyczanie sprzętu, maszyn, czy urządzeń, wskazało, że skłoniły ich do tego zbyt duże koszty zakupu. Ale o zwrocie ku zrównoważonej konsumpcji świadczą też inne argumenty wypożyczających. Okazuje się, że poza szerokim wachlarzem oferty, wypożyczanie doskonale sprawdza się w pilnych przypadkach (21%) oraz wówczas, gdy chcemy przetestować sprzęt przed jego zakupem (19%).

Popularne, ale ciągle jeszcze nowe

Główną obawą konsumentów zainteresowanych wypożyczeniem jest zbyt mała wiedza na temat sprzętu oraz potencjalne ryzyko związane z bezpieczeństwem transakcji. Dlatego też, szukając wypożyczalni, skłaniają się przede wszystkim w stronę firm. W ich opinii  podmioty takie oferują bezpieczny, posiadający atesty i serwisowany sprzęt, a usługa reguluje umowa.

„Wypożyczając sprzęt, zwłaszcza taki, którego sprawność może decydować o naszym zdrowiu czy życiu, należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim należy uzyskać informację, czy może on być stosowany w planowanym przez nas zakresie, a następnie trzeba sprawdzić jego stan. Wypożyczenie powinno być też regulowane umową. Zatem kiedy już zdecydujemy się na konkretny przedmiot, poprośmy o nią. Nie traktujmy też umowy jako formalności. Warto zapoznać się z jej zapisami, ponieważ może to uchronić nas przed potencjalnymi problemami” – komentuje Paulina Musielak-Rezmer, PR Lead OLX.

Co wypożyczamy

Liczba kategorii, które budzą rosnące zainteresowanie wypożyczających, poszerza się. Jeszcze w zeszłym roku ankietowani na pytanie o to, co kojarzy im się z wypożyczaniem, wskazywali: auta dostawcze, busy, kampery, maszyny i sprzęt budowlany oraz przedmioty do organizacji imprez. Z najnowszego badania IQS wynika, że wśród najpopularniejszych kategorii znalazły się: sprzęt sportowy, rehabilitacyjny oraz ogrodniczy. W tej ostatniej kategorii, jak podaje OLX, rekordy popularności w maju biły: koparki, glebogryzarki i rębaki. W maju widoczny był również znaczący wzrost zainteresowania jachtami, łodziami oraz innymi sprzętami do sportów wodnych. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba odpowiedzi na ogłoszenia w tej kategorii wzrosła o 77%. Równie spektakularny wzrost odnotowała kategoria sprzęt medyczny i rehabilitacyjny (+43% rdr). Trzecia co do popularności fraza wpisywana przez użytkowników OLX w maju brzmiała „kamper wynajem” (w ujęciu dwuletnim kategoria ta odnotowała 50-procentowy wzrost odpowiedzi).

A ile płacimy za wypożyczenie

Wynajęcie kampera to koszt około 400 złotych za dobę. W tej samej cenie wypożyczymy skuter wodny. Z wyższym kosztem, bo zaczynającym się od około 600 złotych za dobę, muszą liczyć się ci, którzy chcą wyczarterować jacht. Jeśli zaś ktoś chce wypożyczyć dmuchańca, to znajdzie oferty już od 150 złotych za godzinę. A ile wydajemy na jednorazowe wypożyczenie? Najwięcej wydają osoby wypożyczające sprzęt wodny oraz sprzęt na imprezy. Jak wynika z badania IQS, to wydatki powyżej 2 tys. Prawie 30% osób wypożyczających urządzenia, maszyny i sprzęt wydało na tę usługę od 150 do 400 złotych. Sporo przeznaczamy również na sprzęt rehabilitacyjny – co czwarta osoba uczestnicząca w badaniu zadeklarowała, że wydała na ten cel od 800 do 2000 złotych.

A co z podażą

Rosnącą popularność idei wypożyczania znajduje odzwierciedlenie w liczbie podmiotów specjalizujących się w tego typu usługach. Jak wynika z danych OLX, liczba ogłoszeń w kategorii wypożyczalnia wzrosła o 30%. Największe wzrosty odnotowały podkategorie: imprezy i wydarzenia (+46% rdr) oraz narzędzia, maszyny i urządzenia (+25% rdr).

Dokąd zmierzamy

Wszystko wskazuje na to, że wraz z wymianą pokoleniową na rynku pracy rosła będzie popularność wypożyczania. Sukcesywnie będzie też powiększała się lista dóbr, które znajdą się w centrum naszego zainteresowania. Sprzyjały temu będą zarówno działania firm oferujących tego typu możliwość, jak i regulacje prawne, których celem jest ochrona zasobów naturalnych.

[1] IQS, raport z badania ilościowo-jakościowego, zrealizowanego dla OLX. Grudzień 2023 r.

Źródło informacji: OLX