Schody drewniane na beton – inspiracje i nowoczesne rozwiązania

0

Schody dywanowe to nowoczesna i lekka bryła przykuwająca wzrok każdego, kto odwiedzi nasz dom. Schody dywanowe to zwarta bryła składająca się ze stopni, podstopni i balustrady wykonanej ze szkła lub stali. Stopnie i podstopnice mogą mieć grubość od 70 do 190 mm, w zależności od tego gdzie będą mocowane – do ściany lub na środku salonu. Schody dywanowe posiadają ukrytą wewnętrzną konstrukcję stalową, która wzmacnia parametry wytrzymałościowe całych schodów. Owe schody występują w wersji prostej, zabiegowej lub ze spocznikiem. Schody drewniane mogą być wykonane z drewna pochodzenia polskiego – dąb lub jesion, ewentualnie z drewna egzotycznego. Montaż schodów dywanowych zazwyczaj trwa 2 dni robocze. 

Schody drewniane na beton – klasyczne lub dywanowe

W przypadku chęci zlecenia obłożenia betonu wylanego przez budowlańców możemy zaproponować dwie możliwości wykończenia schodów – schody drewniane klasyczne lub dywanowe. Schody drewniane na beton w wersji klasycznej to stopnie drewniane o grubości 40 mm wraz z podstopnicami wykonanymi z drewna, płyty MDF lub szkła lacobel. Schody klasyczne charakteryzują się wysuniętym przed podstopnicę o 25 mm kapinosem, który ma za zadanie zwiększyć przestrzeń „pod nogę”. Dodatkowym atutem wykonania schodów klasycznych jest możliwość zainstalowania oświetlenia LED oraz możliwość konfiguracji elementu stopień – podstopień. 

Schody dywanowe na beton to nowoczesna konstrukcja, która idealnie wkomponowuje się we wnętrza klasyczne jak i nowoczesne. Elementy składające się na schody dywanowe na beton – stopnie i podstopnice są takiej samej grubości (zazwyczaj 38-40 mm). Do schodów dywanowych polecamy balustrady zarówno ze szkła, stali lub drewna. Schody drewniane muszą być odpowiednio zaprojektowane, wyprodukowane i zamontowane. Warto zlecić to firmie zajmującej się w kompleksowym wykonywaniu schodów drewnianych. W obydwu modelach schodów można zamontować listwy przyścienne wykonane z płyty MDF lub z drewna litego. 

Schody półkowe – wspornikowe

Kolejnym rozwiązaniem wykonania łącznika pomiędzy kondygnacjami jest wybór schodów półkowych. Są to nowoczesne schody sprawiające wrażenie wysuniętych ze ściany. Warto pamiętać, że schody drewniane tego typu wymagają odpowiednio przygotowanej ściany do montażu stalowego stelaża. Schody półkowe składają się ze stalowych ramion mocowanych do ścian, paczek (skrzynek drewnianych) nasuniętych na stalową konstrukcję oraz balustrady szklanej lub stalowej. Schody półkowe są w pełni bezpieczne i funkcjonalne. 

Kiedy zamontować schody?

Montaż poszczególnych modeli schodów drewnianych powinien odbywać się:

1) schody dywanowe samonośne – powinno montować się je po położeniu podłóg

2) schody klasyczne i dywanowe – montaż powinien odbyć się praktycznie na samym końcu etapu wykończenia domu

3) schody półkowe – stelaż stalowy powinien być montowany przed tynkowaniem ściany do której mocowane będą schody

Zachęcamy do odwiedzenia stron producentów schodów drewnianych: https://www.schod-bid.pl/ oraz https://www.schody-drewniane-krakow.pl/