Drastyczny spadek formy fizycznej dzieci i młodzieży po pandemii

0

Ten rok jest wyjątkowy pod względem budowania świadomości społecznej w zakresie sportu i jego wartości w życiu – w szczególności w życiu młodych ludzi. Raporty WHO oraz innych międzynarodowych organizacji jednoznacznie wykazały drastyczny spadek formy fizycznej wśród dzieci i młodzieży na całym świecie w ciągu ostatnich 3 lat. Głównej przyczyny należy upatrywać w po pandemicznej rzeczywistości, w której zainteresowanie sportem wśród najmłodszych znacząco spadło. Zamknięcie, ograniczenia w spotkaniach, procedury antycovidowe sprawiły, że społeczeństwo mocno zmieniło swoje zachowania. Dorośli szybko i chętnie wrócili do starych nawyków, jednak młodsza część społeczeństwa przystosowała się do zmian obowiązujących w pandemii i zaczęła traktować nowe okoliczności jako obowiązujący standard. Zmieniły się nawyki i zainteresowania: mniej ruchu, mniej spotkań, więcej elektroniki. To wszystko wpłynęło jednoznacznie na formę polskiej młodzieży czego dowodem są wspomniane alarmujące wyniki raportów zdrowotnych. Polska, będąca do niedawna krajem szczycącym się wysokimi wskaźnikami sprawności wśród najmłodszych, utraciła tą pozycję. Organizacje rządowe i pozarządowe przygotowały szereg rekomendacji mających za zadanie poprawę sytuacji. Jednym z działań prowadzonych na szeroką skalę są rządowe programy, takie jak Mikro Granty.

„Naszym zadaniem jest dotrzeć ze sportem do każdego zakątka kraju i pokazać dzieciom, że sport jest nie tylko świetną zabawą, ale też to kluczowy element dobrego, jakościowego życia” – mówi Rafał Wosik – prezes Fundacji Orły Sportu, Krajowego Operatora Programu Mikro Granty. „Aktywność ruchowa to naturalny element rozwoju każdego dziecka. Dzieci instynktownie uwielbiają ruch. Każdy z nas wie, że dzieci we wrodzony sposób dążą do wykonywania takich czynności jak bieganie, skakanie, wspinanie czy kopanie piłki. Chcemy aby te naturalne potrzeby znalazły odzwierciedlenie w otaczającej je rzeczywistości, przybierając różnorodne formy i pozwalając na wielowymiarowy i ciągły rozwój fizyczny młodych ludzi”.

Dzieci dążąc do aktywności rozwijają możliwości fizyczne swojego ciała, ale też budują umiejętności psychiczne – postrzeganie przestrzenne, koncentrację, przewidywanie, co wydarzy się dalej, jak i umiejętności społeczne m.in. poprzez pracę z innymi uczestnikami zabawy czy uczenie się od autorytetów, trenerów czy starszych kolegów. Motywacja i inspiracja jaką znajdujemy w sporcie oraz pokazywanie, że ciężka praca i systematyczność prowadzą do polepszenia wyników, ogromnej satysfakcji i sukcesu to tylko część wartości jakie idą w parze z aktywnością zorganizowaną. Badania jednoznacznie wskazują, że osoby aktywne fizycznie moją lepsze umiejętności koncentracji i regeneracji a to wpływa na umiejętność uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz ogólne samopoczucie. 

Najważniejsze jest pokazanie dzieciom i ich opiekunom, że każda forma aktywności jest lepsza niż brak aktywności. Chcielibyśmy aby sport zagościł w codziennym życiu wszystkich Polaków. Pamiętajmy, że nawet jeśli nie mamy czasu na prawdziwy trening zawsze możemy znaleźć formę ruchu dostępną dla nas w danej chwili. Spacer, jazda na rowerze czy rzucanie frisbee na podwórku to też świetna forma ruchu i zabawy, która buduje nawyk regularnej aktywności. A to właśnie regularność jest kluczem do lepszego samopoczucia i zdrowia.

Jak podkreślają wszystkie organizacje promujące już 30 minut aktywności 4 razy w tygodniu znacząco wpływa na formę. Nasze ciała nie są przystosowane do spędzania tylu godzin w pozycji siedzącej, dlatego dobrze jest przynajmniej raz na godzinę wstać i poruszać się. Eksperci z London School of Economics and Political Sciences wyliczyli, że półgodzinny energiczny spacer codziennie, w czasie którego robimy ok. trzy tysiące kroków, w kwestii kontroli wagi jest narzędziem efektywniejszym niż bieganie, pływanie lub ćwiczenia na siłowni. Taki nawyk może też znacząco poprawić nasz nastrój, zmniejszyć poziom stresu, przyśpieszyć proces myślenia i regeneracji, a ponadto sprzyja kontroli poziomu cukru, redukuje poziom cholesterolu i rozszerza pojemność płuc. Dodatkowo taki spacer zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału czy udaru nawet o 8 proc.

Nie da się odseparować dobrej formy fizycznej od dobrego, jakościowego życia. A właśnie takiego życia pragniemy nie tylko dla siebie ale przede wszystkim dla naszych dzieci. Dlatego już dziś zadbajmy o aktywność i sport, włączajmy dzieci w zajęcia fizyczne i pokażmy jak żyć lepiej. A dodatkowo korzystajmy z niesamowitej okazji udziału w ogromnej ilości bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęć sportowych sfinansowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w całej Polsce.

Więcej informacji o programie Mikro Granty znajdziecie na www.mikrograntysportowe.pl

Program Mikro Granty dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

Źródło informacji: Fundacja Orły Sportu